Izgara Bonfile Nasıl Yapılır? nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 1 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk bonfile nasıl pişirilir, döküm ızgarada et pişirme, et pişirme süreleri, et pişirme yöntemleri, et pişirmek için parmak testi, etin pişip pişmediğini anlamak, ızgara bonfile, ızgara bonfile tarifi, ızgara et nasıl pişirilir, orta pişmiş et nasıl yapılır, Etli Yemek Tarifi Videoları

Izgara Bonfile Nasıl Yapılır?

Yayın Tarihi: 29-02-2016
4 5 5 1

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Geçtiğimiz hafta sonu Et Marinesi (Terbiyesi) Nasıl Yapılır?  videosunu paylaşmıştım. Marine ederek lezzetlendirdiğimiz ve daha yumuşak olmasını sağladığımız etleri ızgarada hatalı şekilde pişirirsek hem emeğimize, hem paramıza yazık oluyor. Özellikle evde restoranlardaki gibi et pişirebilmenin bazı püf noktaları var.

Bunları daha önce hazırladığım Antrikot Nasıl Pişirilir? yazısında anlatmıştım. Temel olarak tamamen aynı yöntemi uyguluyoruz ama bu sefer daha kalın dilimlenmiş bonfile kullanıyoruz.

orta pişmiş et nasıl yapılır

Özel günlerde ve davetlerde istediğiniz kıvamda pişmiş harika bir et pişirmek misafirlerinizi oldukça etkileyecektir.

Buradaya da dip not olarak ekleyelim.

Sulu kalmasını istediğimiz etlerin suyunu içinde hapsetmek için uyguladığımız yöntem eti mühürleme.

Eti mühürlemek nedir?

Eti mühürlemek önceden ısıttığınız (dumanlar çıkana kadar) ve yüksek ısıya getirdiğiniz tavada etin her iki yüzünü de ince bir kabuk oluşturacak şekilde kızartmak ve suyunu içine hapsetmek demek. İnce yani dövülmüş etlerde de bunu yapmak mümkün ama zamanlama iyi ayarlanamazsa et kurur ve saman gibi olur. Ayrıca ince etlerin pişmesi tavada tamamlanacağı için kesinlikle fırına vermeye gerek yoktur.

Biz bu tarifte oldukça kalın bir parça bonfile pişiriyoruz. Yani aynı videosundaki gibi ızgarda ya da döküm tavada başlayan pişme işlemi fırında bitiriliyor.

Aldığınız etin gramajı, cinsi, kalınlığı farklı olabilir o nedenle verilen süreler tutmayabilir.  Etimin istediğim gibi az pişmiş, orta pişmiş ya da iyi pişmiş olduğunu nasıl anlayacağım kesmeden derseniz çok pratik bir yöntem var. Aşçılık okulunda öğrendiğim parmak testi ile bunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Tarifin Videolu Anlatımı:

Etin Pişme Durumunu Gösteren Parmak Testi:

Az Pişmiş: Sol elinizin baş parmağını ve işaret parmağını çok sıkmadan birleştirin. Sağ elinizle baş parmağınızı avucunuza bağlayan etli kısma dokunun bu yumuşaklık etinizin az piştiğindeki yumuşaklığı.

Orta Az: Sol elinizin baş parmağını ve orta parmağını çok sıkmadan birleştirin. Sağ elinizle baş parmağınızı avucunuza bağlayan etli kısma dokunun bu yumuşaklık etinizin orta az yani (az ve orta arasında) piştiğindeki yumuşaklığı.

Orta Pişmiş: Sol elinizin baş parmağını ve yüzük parmağını çok sıkmadan birleştirin. Sağ elinizle baş parmağınızı avucunuza bağlayan etli kısma dokunun bu yumuşaklık etinizin orta piştiğindeki yumuşaklığı.

Orta İyi Pişmiş: Sol elinizin baş parmağını ve serçe parmağını çok sıkmadan birleştirin. Sağ elinizle baş parmağınızı avucunuza bağlayan etli kısma dokunun bu yumuşaklık etinizin çok iyi piştiğindeki yumuşaklığı.

Izgara Bonfile Nasıl Yapılır? Tarifi İçin Malzemeler

  • kişi başı 1 adet Bonfile (2cm kalınlığında 180 gr civarı)

Izgara Bonfile Nasıl Yapılır? Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. En az 12 saat marine ettiğiniz etleri yağından sıyırın.
  2. Her iki yüzüne de tuz ve karabiber serperek lezzetlendirin.
  3. Önceden iyice ısıttığınız döküm tava ya da ızgaraya eti alın.
  4. 1 dakika boyunca kımıldatmadan pişirin, 1 dakika sonunda 45 derecelik bir açıyla yan çevirin ve 1 dakika daha pişirin.
  5. Bir yüzünü mühürlediğiniz bonfilenin diğer yüzünü çevirin ve aynı şekilde toplamda 2 dakika pişirin.
  6. 2 yüzü de pişen eti önceden 200 dereceye ısıttığınız fırında 8 dakika pişirin.
  7. Etin pişme süresi kalınlığına ve sizin istediğiniz kıvama göre değişebilir.
Etiketler: , , , , , , , , ,

Izgara Bonfile Nasıl Yapılır?” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR