Evde Ekşi Maya Yapımı – 4.Gün nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 5 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk ekmek mayası, ekmeklik un, ekşi maya, ekşi maya nasıl yapılır?, evde maya yapımı, organik un, Ekmekler

Evde Ekşi Maya Yapımı – 4.Gün

Yayın Tarihi: 03-02-2012
4 5 5 1

Dördüncü gün geldi çattı. Gözünün içine bakarak büyüttüğümüz mayamız ergenlik dönemine girdi diyebiliriz :) Pek bir nazlı, pek bir kararsız ilerliyor. Kabarsam mı kabarmasam mı arasında.

organik un

Aslında Cenk’ (cafefernando.com) ile aynı gidiyor gibiyiz. Onun da aynı gün bu durumdaydı mayası. çok fazla bir kabarma yoktu. Kabukta yok denecek kadar az. Üstü köpük köpük ve içi de aynen öyle.

Dün 12 Oz seviyesine yakın bir kabarma göstermişken, yukarıdaki resimde göreceğiniz gibi 1/2 PINT seviyesinde kalmış. Sonraki günlerde gerçekleştireceği yüksek kabarma evreleri için güç topluyor diye düşünüyorum.

Tarifte bir değişiklik yapma gereği görmediğim için karışımın %80 kadarını döküp, tarifteki miktarlarda un ve su karışımı ekleyip yarını bekliyoruz.

Bu arada Cenk mayayı bitirdi ve dün 9.gün yazısında bıraktı. Bu sessizliğin ardında bir ekmek yapım çalışması olduğunu hissediyorum :) O ekmeğini hazırlayıp yazana kadar bizim mayada ellerinden öpecek olgunluğa ulaşmış olur diye bilirim.
TÜM AŞAMALAR
– 1. gün ve hazırlık

– Ekşi maya 2.gün

– Ekşi maya 3.gün

– Ekşi maya 4.gün

– Ekşi maya 5.gün

– Ekşi maya 6.gün

– Ekşi maya 7. gün

 

EKŞİ MAYA TARİFİ – 4 . GÜN

Tarif, cafefernando.com’ dan uyarlanmıştır.

Evde Ekşi Maya Yapımı – 4.Gün Tarifi İçin Malzemeler

 • 125 gram (3/4 su bardağı + 2 yemek kaşığı) ekmek ve tam buğday unu (%50-%50) karışımı
 • 100 gram (yaklaşık 1/3 su bardağı + 1 yemek kaşığı) içme suyu, oda sıcaklığında

Evde Ekşi Maya Yapımı – 4.Gün Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Ekşi mayanın tepesinde oluşan kurumuş tabakayla beraber %80′ini atın.
 2. Unu ve suyu ekleyip un parçaları kaybolana dek tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.
 3. Kasenin çevresine yapışan hamuru sıyırıp tepesine peçeteyi örtün ve mutfağınızın sıcak, güneş görmeyen bir köşesinde mayalanmaya bırakın.

 

 

Etiketler: , , , , ,

Evde Ekşi Maya Yapımı – 4.Gün” için 5 yorum

 • 10 Ocak 2013 tarihinde, saat 21:22
  Permalink

  Merhaba Nilay Hanım,

  Ekşi maya yapmayı kafamı koydum ve arama motorunu didik didik ederek uygun ölçüleri bulmaya çalıştım ve yolum size düştü. 3. günümde umutla ilerliyorum fakat kafama takılan bişey var. karışımın bir kısmını çöpe atmamız şart mı? Garip bir soru oldu fakat babaannem biz küçükken sıkı sıkı tembihlerdi, ekmek çöpe atılmaz diye. Ben de şimdi vicdan azabı çekiyorum. Atmasam sevgili bakterilerimizin yaşam akışını bozar mıyım?

  Yanıtla
  • 11 Ocak 2013 tarihinde, saat 17:32
   Permalink

   Merhaba Ayşe :) Onlar henüz ekmek değil :) Eğer kenara ayırırsan (başka bir kap) ölmemeleri için onları da beslemen gerek ve bu da 2 farklı maya yapman demek. Ölçülere uymazsan maya tutmaz. Sevgiler.

   Yanıtla
 • 07 Temmuz 2012 tarihinde, saat 18:24
  Permalink

  benim bugün dördüncü günüm ama üstte kabuklanma yerine su birikti hamur kısmı dibe çöktü yanlış giden bir şeyler mi var ??ben kabarmayı ikinci günde gördüm hamur iki katına çıkmıştı sonra %80 ni döktüm bugünde tuhaf görünüyor :)

  Yanıtla
  • 08 Temmuz 2012 tarihinde, saat 21:44
   Permalink

   Merhaba Tülay, bir sıkıntı olmaz. Üzerindeki suyu döküp mayayı beslerken aynı oranda un kullanın ama su miktarını %20 azaltın.
   Sevgiler…

   Yanıtla
 • 03 Şubat 2012 tarihinde, saat 14:50
  Permalink

  Ekşi maya maceranız benim için gerçekten çok değerli bilgiler içeriyor. Devamını heyecanla bekliyoruz :)

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR