Risotto Milanese-Safranlı Risotto nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 1 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk italyan mutfağı, milanese, risooto tarifi, risotto, risotto nasıl yapılır, risotto püf noktaları, Dünya Mutfakları

Risotto Milanese-Safranlı Risotto

Yayın Tarihi: 16-10-2009
4 5 5 1

Uzun zamandır yapmak istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığım bir tarifti Risotto. MSA sayesinde onu da yapmış ve şef’ ten bir çok inceliğini öğrenmiş olmanın keyfini yaşıyorum.

Peki neymiş bu püf noktalar;

– Risotto yapacaksanız kesinlikle Arborio pirinci kullanmanız gerekiyor bunun nedeni ise bu pirincin nişasta oranını daha yüksek olması.

– Türkiye de genellikle baldo prinç kullanıldığı için pişirilen risotto kremamsı görünüme ulaşamıyor ve içine  ekstra krema ekleniyor. Tabi bu durum tüm risottonun tüm lezzetini değiştiriyor.

– Suyu birden değil kepçe kepçe ekleniyor, pişip pişmediğini anlamanız için suyu çeken risotto’ nun tam ortasından spatula geçiriliyor, açılan pirinçlerin arası 1-1,5 saniye de kapanıyorsa tekrar bir kepçe su ekliyorsunuz.  Piştiğini anlamak için ise tadına baktığınızda pirinçler biraz dişe gelecek kıvamda olmalıdır.

– Risotto orjinalinde kesinlikle top şeklinde sunulmuyor altına vurarak tüm tabağa fotoğraftaki gibi yayılması gerekiyor.

risotto püf noktaları
Risotto Milanese

Malzemeler:

250 gr.Arborio pirinci
30 ml zeytinyağı
Yarım kuru soğan
1-1,5 litre tavuk suyu
150 ml beyaz şarap (isteyen şarap yerine su kullanabilir)
5 gr safran
60 gr permesan peyniri
40 gr tereyağı
Tuz-karabiber

Risotto Yapımı
Risotto Yapımı

Risotto Milanese-Safranlı Risotto Tarifi Nasıl Yapılır?

Soğanı yemeklik doğrayın, permesan peynirini rendeleyin.Safranı bardağın içindeki şaraba dökün ve elinizle bastırarak iyice şaraba batırın.
Derin bir tencerenin içine zeytinyağını koyun ve kızdırın sonra soğanları ekleyin ve 2-3 dakika kadar (renkleri değişmeyecek) kavurun.
Pirinci ekleyin ve sürekli karıştırarak 2-3 dakika pişirin.Pirinçler şeffalaşınca beyaz şarabı ekleyin ve orta ateşte pişirmeye devam edin.
Pirinçler şarabı iyice çektiğinde 1 kepçe tavuk suyu ekleyin ve karıştırmaya devam edin.Tuz karabiber ekleyin. Risottunuz kremamsı bir kıvama gelip hafifçe dişinize gelecek sertliğe ulaşana kadar kepçe ile tavuk suyu koyma kavuma işlemine devam edin.(unutmayın 1 kepçe ekledikten sonra suyunu çekmeden tekrar tavuk suyu ilave edilmeyecek). İstediğiniz kıvama gelen risottoyu ateşten alın ve içine tereyapını ekleyerek hızlıca karıştırın. Sonra rendelenmiş permesan peynirini ekleyin ve tekrar karıştırın.Karıştırma işlemi bitince servis tabaına alın. Tabağı hafifçe yan çevirin ve altına vurarak rüsottonun fotoğraftaki gibi tabağa yayılmasını sağlayın.

Etiketler: , , , , ,

Risotto Milanese-Safranlı Risotto” için bir yorum

  • 18 Ekim 2009 tarihinde, saat 13:47
    Permalink

    deyişik ve çok guzel olmalı en kısa zamanda denicem yeni tariflerinizi sabırsızlıkla bekliyorum

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR