Diyet Sırları: LİGHT BİLGİLER nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk Beste Alimert, diyet noktaları, diyet ürünler, diyet yapmanın püf noktaları, doğru beslenmek, kahvaltı ve diyet, keyifle kilo vermek, sağlıklı beslenme, Diyet Tarifler

Diyet Sırları: LİGHT BİLGİLER

Yayın Tarihi: 22-02-2015
4 5 5 1

Öğle Yemeği Yiyenler Daha Zayıf

Gün boyu aç kalarak ya da öğün atlayarak zayıflanamayacağı ve de zayıf kalınamayacağı tartışılmaz bir gerçek. Son yapılan çalışmalar gösteriyor ki öğle yemeğinde doyurucu miktarda yiyecek tüketenler diğer öğünlerde porsiyon kontrolünde daha başarılı olabiliyorlar. İstediğin kadar ye ve zayıfla sloganlı diyetler kulağa hoş geliyor. Ancak burada önemli olan ne kadar yemek isteyeceğimizi diğer öğünlerin planlanması ile kontrol altına almak. Akşam yemeği saati geldiğinde gün boyu doğru beslenmiş ve bu nedenle çok acıkmamış kişiler ne isterse yiyebilir. Çünkü zaten miktarını kolaylıkla kontrol edebilir.

sağlıklı beslenme

Diyet Ürünler

Genelde markette görülen diyet (şekersiz veya yağsız) yazan ürünler kalorisiz veya düşük kalorili diyet ürünlerdir. Ürünün hangi içeriğinden diyet olduğu okunmalıdır. Yağsız olan bir üründe şeker azaltılmamış veya şekersiz yazan bir üründe referans bir ürün kadar yağ buluyor olabilir. Yapılan çalışmalar diyet ürünlerinin düşük kalorili oldukları düşüncesi ile referans üründen daha çok tüketilebilecekleri ve böylelikle de aynı hatta daha yüksek kalori alınabileceğini göstermistir. Örneğin şekersiz bir bisküvinin paketi 150 kcal, şekerli ürünün ise 300. Diyet yapan kişiler şekerli bisküvi paketinin içinden 1-2 bisküvi yiyecekken diyet ürünlerinin 2 paketini rahatlıkla tüketebildikleri görülmüştür.

Karışık Yemişler

Kuru meyve ve kuru yemişler sağlıklı ara öğünler kesinlikle. Ancak unutulmamalıdır ki kolaylıkla tüketim artabilir ve alınan enerji bir ana öğünü bulabilir hatta geçebilir. Bir elma, bir incir veya dört kayısı bu meyveler kuruduğunda hacimleri küçüleceğinden aynı anda 5-6 porsiyon meyve yemek çok kolay. Aynı durum badem, fındık vb. kuru yemişler içinde geçerli. 6-7 badem, fındık bir porsiyonken farkında olmadan sayı biranda yükselebilir. Önceden ne kadar tüketeceğimize karar verirsek kan şekerimizi ve açlık duygumuzu dengeleyen çok sağlıklı, çantamızda kolaylıkla taşıyabileceğimiz ara öğünlerdir. Ancak sayı kaçarsa 1000 kcal almak çok kolay.

Dondurulmuş Yoğurt

Dondurulmuş yoğurt, dondurmadan daha sağlıklı ve doğal olduğu düşünülebilir. Ancak yoğurdun içine eklenenler de unutulmamalı. Şekerli bonibonlu tercihler aldığımız şeker miktarını arttırırken kaloriyi de arttırır ve dondurma ile aynı enerjiye sahip olabilir. Doğal meyve ile yoğurdu karıştırıp dondurduğumuz ve şeker ilave etmediğimizde (belki biraz doğal tatlandırıcı olabilir) çok sağlıklı bir ara öğün haline gelebilir. Yoğurt kalsiyum ve protein içeriği yüksek olması ile hem tok tutar hem de metabolizmayı hızlandırarak kilo vermemize destek olur.

Yazan: Diyetisyen Beste Alimert

Etiketler: , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR