Ev Yapımı Peynir Altı Suyu nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk 30 dk, peynir altı sulu tarifler, peynir altı suyu ile tarifler, peynir altı suyu nasıl yapılır, peynir altı suyu nedir, peynir altı suyu tarifi, Ek Gıda

Ev Yapımı Peynir Altı Suyu

Porsiyon: 2 Kişilik Hazırlık: 5 dk Pişirme: 25 dk
Hiç Hoş değil!Eh işte!Güzel!Sevdim bunu!Harika! Harika!
( 3 oy 5,00/5)
3 5 5 1

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Nehir’den sonra yani ek gıdaya geçtiği günden bu yana kahvaltısı için lor peyniri hazırlıyorum. Bunun için lor peyniri ve bebek loru tariflerimi sizlerle daha önce paylaşmıştım.

Ama konu sadece lor peyniri ile bitmiyor, yoğurt ya da limon&sirke ile kestirdiğimiz süt kesiklerini alınca arkasında bıraktığı suya peynir altı suyu diyoruz.

Açıkçası daha önce aldığım ürünlerin içinde ismini görsem de peynir altı suyunun bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Özellikle çorba, makarna, pancake, muffin gibi süt kullanılan tariflerde kullanılıyor.

peynir altı suyu tarifi

Ayrıca et marinesinde (sütle marine yerine) turşu kurarken ya da bakliyatları ıslatırken (kolay hazmı için) ıslama suyuna da ekleniyor.

Sütü limon ya da sirke ile kestirirseniz ekşi peynir altı suyu oluyormuş. Peynir mayalandıktan sonra peynirden kalan suya da tatlı peynir altı suyu deniyormuş.

Ev Yapımı Lor Peyniri Tarifi
Bebek Loru Tarifi

Yukarıdaki iki lor tarifimde de yapımı var ama bu başlık ile tekrar ekleme yapayım ki daha kolay bulunsun, peynir altı suyu hazırlayarak gelecek tarifler için de kaynak oluştursun.

Bu arada ben marketten aldığım çiğ sütü kullanıyorum. 2 litrenin yarısını lor yarısı da yoğurt yapıyorum.

Sütü kestirdikten sonra tıngırdatarak daha uzun ocakta tutarsanız peynir aldı suyunuz daha şefaf olur ama ben loru haftada 1-2 kez yaptığım için çok fazla kaynatmıyorum. Kızım için mümkünse 5 günü geçirmeden taze hazırlıyorum.

Instagram hesabım @mutfaksirlari Denediğiniz tariflerimi benimle paylaşırsanız bende hikayemde paylaşmayı çok isterim. Instagramdan heabımı takip etmeyi unutmayın.

Ev Yapımı Peynir Altı Suyu Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 litre çiğ süt
  • 4 yemek kaşığı ev yoğurdu ya da 4 yemek kaşığı sirke

Ev Yapımı Peynir Altı Suyu Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. 1 litre çiğ ya da günlük sütü 15 dakika kadar kaynatın ve ocağı kısın.
  2. Tıngırdayan sütün içine yoğurdu ya da sirkeyi ilave ederek karıştırın.
  3. Süt kesilmeye ve topaklanmaya başlayacak.
  4. 10 dakika kadar biraz daha ılınmasını bekleyin ve ince gözenekli bir süzgeçle süzün.
  5. Süzgeç içinde 10-15 dakika daha süzülmesini bekledikten sonra loru alın.
  6. Kalan suyu buz küpleri olacak şekilde kaplara paylaştırın ve ya da buz poşetlerine dondurun. Çabuk tüketecekseniz hava almayan cam bir kavanoz içinde ve buzdolabında saklayın. 4-5 gün içinde tüketin.
Etiketler: , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR