Mutfak Sırları Network’ü büyüyor! nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 2 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk blog aç, blog oluşturma, ücretsiz blog, yemek bloğu, Bizzat Benden

Mutfak Sırları Network’ü büyüyor!

Yayın Tarihi: 25-10-2011
4 5 5 1

Geçtiğimiz haziran ayında uygulamaya koyduğumuz Mutfak Sırları blog sistemi ağı gün geçtikçe büyümeye ve network ailemize yeni bloggerlar katılmaya devam ediyor. Bu uygulamayı ilk başlatma kararını aldığımızda Türkiye’ deki yemek üzerine içerik üreten blogları tek bir çatı altına toplamak ve onların birbirleri ile etkileşim halinde olabilmelerini sağlamaktı. Bu yolda henüz 4 ay gibi kısa bir süre geçirmemize rağmen hızlı yol aldık.

Geride bıraktığımız bu 4 ay zarfında neler yaptık, neler ettik sizlerle paylaşmak istedik.

yemek bloğu

İlk başta 4 wordpress teması seçeneği ile başlamıştık. Şimdi ise 12 şık, temiz ve Türkçeleştirilmiş wordpress teması seçenekleri ile blogunuzu farklı şekillerde yayınlayabiliyorsunuz. Siz blogunuza mutfağınızın eşşiz tariflerini yazarken 7 farklı geliştirilmiş eklenti size hizmet etmektedir. Kendi yemek blogu olsun isteyip daha önce bu sistemlere aşina olmayan ve Blog nedir? Nasıl açılır? Yönetim Paneli nasıl kullanılır? gibi sorularına cevap arayan ziyaretçilerimiz için yardım sayfaları hazırladık ve gün geçtikçe geliştiriyoruz.

Çoğu blog sisteminde blogunuzu açtığınız andan itibaren yalnızsınızdır ve kendi çabalarınızda sosyal medya ağlarında var olmaya, sesinizi duyurmaya çalışırsınız. Mutfak Sırları olarak biz buna razı gelmiyoruz. Bir aile olmayı amaçlayarak çıktığımız yolda elimizden geleni yapmalıyız dedik ve twitter üzerinde açtığımız http://twitter.com/yemekbloglari ve https://www.facebook.com/mutfaksirlaribloglari hesaplarında sizlerin yazdığı tarifleri otomatik olarak herkesle paylaşıyoruz. Böylece hem tüm tarifler tek bir kanalda toplanmış oluyor hem de yazı yazmaya başladığınız ilk günden itibaren ziyaretçileriniz olmaya başlıyor. Çoğu blog sisteminde bu aylar sürebilir.

Yukarıda gördüğünüz istatistiklerde bunu gösteriyor zaten. 4 ay gibi kısa bir sürede 217 blog açıldı ve 113 bin kişi açılan blogları ziyaret etti. Toplam 210 bin den fazla kez gösterim yaptılar. Bu ziyaret yüzdesi içinde daha güzel tarifler paylaşan arkadaşlar sıralamanın önünde yer alabiliyor.

Örn: http://ayla.mutfaksirlari.com blogu henüz yeni bir üyemiz olmasına rağmen tam 30 bin farklı kişi tarafından ziyaret edilmiş. Aynı şekilde http://birannenin.mutfaksirlari.com ve http://altugun.mutfaksirlari.com da 10 binlerce ziyaret almışlar.

Aslında Mutfak Sırları üyeliğinde akıntıyı siz yaratmaya çalışmıyorsunuz. Var olan bir akıntının içine dahil oluyorsunuz. Şimdiye kadar yaptıklarımız bunlar.

Biraz da yapmayı düşündüklerimizden bahsedelim.

Biliyorsunuz ki ramazan ayı öncesine kadar hafta sonu pazar günleri saat 14:00 te evimin mutfağından sizlerle birlikte canlı yayında yemek tarifleri yapıyordum. Halen Chefschool – Istanbul Culinary Institute’ de devam etmekte olan şeflik eğitimim nedeni ile ara verdiğim yayınlara yakın zamanda tekrar başlayacağım. Bu yayınlar sırasında “Haftanın Blogu” köşesi yapıp, sizlere networkümüzden beğendiğim bir blogu tanıtmayı düşünüyorum.

Bloglar arası hediyeli yarışmalar düzenleyip, belki de blog sahiplerini canlı yayın konuğum olarak alıp, hikayelerini kendi ağızlarından dinleyebiliriz.

Tüm bunlar olurken, blog sistemi alt yapısı da sürekli olarak geliştiriliyor olacak. Sizleri de aramızda görmek dileği ile

Sevgiler…

Nilay

Blog açmak için burayı, yardım almak için burayı tıklayın.

Etiketler: , , ,

Mutfak Sırları Network’ü büyüyor!” için 2 yorum

 • 03 Aralık 2011 tarihinde, saat 12:23
  Permalink

  Bizde bir blog mu açsak sevgili Nilay :) Maşallahınız var, tebrik ederim. Çok güzel işler yapıyorsunuz.

  Yanıtla
  • 03 Aralık 2011 tarihinde, saat 23:12
   Permalink

   Her zaman beklerim sevgili Aslı :) Teşekkürler ve sevgiler :)

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR