Balkon Bostanı Bölüm 1 nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 3 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk fide yetiştirmek, maydonoz ekimi, plaka toprak, preslenmiş toprak, toprak seçimi, Bizzat Benden

Balkon Bostanı Bölüm 1

Yayın Tarihi: 30-04-2011
4 5 5 1

Geçen hafta toprak almak için Bauhause’ a gittik. Aslında en güzel toprağı Eminönü’ ndeki çiçekçilerden alıyoruz. Hem fideleri, hem toprakları oldukça kaliteli. Büyük marketlerde satılan topraklar genelde torf diğer adı ile turba toprağı oluyor. Torf fide yetiştiriciliğinde toprak düzenleyici olarak uygun olsa da büyümüş çiçeklerde besin içermediği için bana göre uygun olmuyor. Bulamayacağımızı düşünerek gittiğimiz Bauhause’ da tam istediğimiz gibi bir toprak bulduk.

toprak seçimi

E tabi gitmişken Botanik & Bahçe bölümünde gezinmeden olmaz. Toprak besinleri ve gübre bölümünde gezinirken gördüğümüz plaka şeklinde preslenmiş cisimlere önce anlam veremedik. Belki plaka gübre olabilirdi. Biraz incelediğimizde preslenmiş topraklar olduğunu öğrendik. Çok ilginç ve farklı geldi ve denemedik için bir paket aldık.

Her palakanın orta kısmında ufak bir delik var. Bu deliklere fide yapmak istediğiniz tohumlardan bir iki tane atıp, plakaların üzerine 100ml kadar suyu damlatarak veriyorsunuz. Biz su damlatmak için evdeki temiz bulaşık süngerlerini kullandık. Damlatmaya devam ettikçe suyu emen plakalar şişmeye ve yükselmeye başlıyor. Yaklaşık 5cm kadar yükseldiğinde tam boyutuna gelmiş oluyor ve emdiği suyu içinde hapsediyor.

Suyu damlatırken dikkat etmeniz gereken bir şey var. Paket üzerinde önce tohumları koyup sonra su damlatın diyor fakat bu şekilde damlayan su tohuma çarpıp dışarı çıkartabiliyor. Bu yüzden önce iyi şişmelerini bekleyip en son tohumları koymanızda fayda var.

Aldığımız preslenmiş plakalara ne ekeceğimizi düşünürken aklımıza geçen senelerde Armutlu semt pazarından aldığımız tohumlar geldi. Açık olarak aldığımız tohumların poşetlerinin üzerine ne tohumu olduğunu yazmayan amcaya selam ederken, ne olduklarını bilmeden ekimi yaptık :)

Tohumlarından az çok tanıdığım kadarı ile maydanoz ve nane olduklarını tahmin ediyoruz. Güneş alan bir yere koyup hafta içi kuruduklarını gördükçe, takribi 2 günde bir su damlatarak ıslattım. Dün akşama kadar hiç bir hareket göremediğim fideleri bu sabah kontrol ettiğimde bir tanesinin dünyaya merhaba dediğini görünce çok mutlu olduk. Bir gecede nasıl bu kadar çok büyüdüğüne şaşırdım, diğerlerine de baktığımda hafif hafif toprağı kabartmaya başladıklarını gördüm. Sanırım onlarda yarına çıkmış olacaklar. İlk yapraklarını döktükten sonra gerçek yerlerine ekmeyi planlıyorum.

Etiketler: , , , ,

Balkon Bostanı Bölüm 1” için 3 yorum

 • 01 Mayıs 2011 tarihinde, saat 07:02
  Permalink

  Benim de cam önü bahçem olacak yakında önce rokalar çıktı kekike fesleğen ve nanelerimi merakla bekliyorum ben de aynı teşekkürü Afyondaki yengeciğim yolluyorum bakalım ne çıkacak diye diktiğim tohumların saksılarını deviren Rodiye de bir teşekkür sayelrinde elimde ne olduklarını bilmdiğim bir sürü tohum var ama olsun yaza kadar öğreniriz ne olduklarını…

  Yanıtla
 • 30 Nisan 2011 tarihinde, saat 16:55
  Permalink

  selam preslenmiş toprak süpermiş teşekkürler benimde mutlaka gitmem lazım. ektiğiniz bitki daha çok semizotuna benziyor.

  Yanıtla
  • 30 Nisan 2011 tarihinde, saat 21:46
   Permalink

   Teşekkürler İlknur :) Hepsi birbirine karıştı umarım semizotu çıkar :)

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR