Stresle Baş Etmenin Yolları nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk gereksiz stres, rahatlatıcı aktiviteler, stres, stresle başa çıkma, stresle savaş, stresli düşünceler, stresten kurtulma, Bizzat Benden

Stresle Baş Etmenin Yolları

Yayın Tarihi: 20-07-2016
4 5 5 1

Stres, hepimizin başa çıkmaya çalıştığı bir durum… Kimi zaman işimizden, kimi zaman aile yaşantımızdan, bazen okulumuzdan, trafikten ya da arkadaşlık ilişkilerimizden kaynaklanan ve dönem dönem hayatlarımızı fazlaca etkileyen stres, küreselleşen dünyayla beraber hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Uzmanlar az stresin motivasyon için iyi olduğunu söyleseler de bizler çoğu zaman maalesef ölçüyü tutturamayıp kendimizi zora sokabiliyoruz. Fiziksel ve zihinsel olarak fazla ve kronikleşmiş olan stres baş ağrılarına ve çeşitli sağlık problemlerine yol açarken aynı zamanda işte ve insan ilişkilerinde başarısız olmamıza sebep olabiliyor. Oysaki stresin hayatımızı ele geçirmesine izin vermeyip, onu kontrol etmeyi ya da önlemeyi deneyerek daha sağlıklı bir hayata kavuşabiliriz. İşte size stresle baş etmenin yolları:

stresten kurtulma

1-Stresli düşünceleri yeniden biçimlendirin: Stresin tamamen algılarımızda başladığını unutmayın. Aslında vücudumuz tehlikeli durumlara karşı tepki verecek etkili bir reaksiyon sistemine sahiptir. Örneğin bir araba bize yaklaştığında bu sistem sayesinde kendimizi yolun kenarına atarak hayatımızı kurtarırız. Bu reaksiyon kalbimizin hızlı atmasına, nabzımızın hızlanmasına ve kaslarımızın gerilmesine sebep olur. Fakat aynı zamanda hayati tehlikesi olmayan durumlarda; mesela trafikte, işte ya da ailevi meselelerimizde de gereklidir. Bu yüzden bu reaksiyonu frenlemenin yollarını öğrenmeli ve kendimize bir noktada dur diyerek vücudumuzun rahatlamasına izin vermeliyiz. Bunun için “ya başarısız olursam, ya geç kalırsam” gibi cümleleri hayatınızdan çıkarın ve kendi kendinize felaket senaryoları üretmekten vazgeçin.

2-Gereksiz stresten kaçının: Stres vücudumuzun algıladığı tehlikeli durumlara verdiği sağlıklı bir cevaptır ve ondan uzak durmak kulağa zor geliyor olabilir; fakat gereksiz stresten uzak durun. Örneğin stresinizin kaynaklandığı kişiyi biliyorsanız mümkün olduğunca hayatınızdan uzaklaştırın, geçmişte yaşadıklarınızdan dolayı stresliyseniz aynı konuları tekrar düşünmeyin, kötümser olmaktan kaçının, sosyal medyada çok zaman harcayarak hayatlarınızı başkalarınınkiyle kıyaslamayın ya da aşırı harcama yaptıysanız bunu düşünerek kendinizi strese sokmayın ve en önemlisi “hayır” demeyi öğrenin.

3-Çevresel değişiklikler yapın: Çok dağınık bir çevreye sahipseniz etrafı biraz düzenleyin. Kendinize ve çevrenize zaman ayırın. Duşta geçirdiğiniz dakikaları uzatın ve müzik dinleyin! Evinizde ufak değişiklikler yapmaktan çekinmeyin ve yeni insanlarla tanışın!

4-Rahatlatıcı aktiviteler deneyin: Çok stresli olduğumuzda önceliklerimiz de ona göre şekillenir. Kendimize boş zaman bırakmayıp bizi strese sokan şeylere kafa yormak şüphesiz ki daha çok streslenmemize neden olur. Bu yüzden her şeyi bir kenara bırakıp bir hobi edinin ve spor yapın. Bu tür aktivitelerden sonra tazelenmiş hissedeceksiniz. Bunların yanı sıra meditasyona başlayabilir ya da masaj yaptırabilirsiniz. Ancak stresin en iyi ilacı şudur: gülmeyi unutmayın!

5-Stresle savaşan bir hayat tarzına adapte olun: Sağlıklı yiyecekleri tercih etmek stresi azaltmanın en güzel yollarından biridir. Hazır yemeklerden uzak durun ve şekeri meyvelerden almaya çalışın, bol bol sebze tüketin ve günde iki litre su içmeyi unutmayın. Günlük yapacağınız yarım saatlik egzersiz sizi daha rahat bir yaşantıya çekecektir. Gün için de oradan oraya koşuştururken dinlenmeyi unutmayın. Bunun için uykunuzu sağlıklı bir şekilde almaya çalışın. Ve en önemlisi: sevdiklerinize sarılın!

Yazar: Büşra Cengiz

Etiketler: , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR