Mutfak Sırları 5 Yaşında! nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 10 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk blog, blogger, blogger olmak, kadın, kariyer, marka, marka bloglar, mutfak sırları, yemek bloğu, yemek fotoğrafçısı, yeni yaş, Bizzat Benden

Mutfak Sırları 5 Yaşında!

Yayın Tarihi: 27-07-2012
4 5 5 1

Bugünün benim için önemini nasıl anlatacağım bilmiyorum açıkçası… Aslında mutfak sırları 4 yaşında yazısını yazmak için oturduğum gün seneye şöyle yapacağım, böyle yapacağım diye atıp tutuyordum kendi kendime :)

Gel gör ki, günler günleri kovalamaya devam ederken biz de o kargaşanın içinde kaybolup gitmişiz. Dün bir toplantı sonrası evin yolunu tutmuşken birden “Hey! Yarın mutfak sırları 5 yaşına giriyor ve ben daha hiçbir şey YAPMADIM!” diye bir çığlık attım sessizce. Sonrasında panikle koşturmalar koşturmalar… Hatta bir ara kafamı toparlayabilmek için yazıya başlamadan önce gidip bulaşık bile yıkadım.

yeni yaş

Geçen yıl uzun uzun anlatmaya çalışmıştım ben kimim nerden geldim nereye gidiyorum-u. İsteyen tekrar okuyabilir ama ben yine kısaca bir özet geçeyim istiyorum. Bu özet kendime dışardan bir bakış olsun…

Nilay Tulum 1981 yılına İstanbul’da doğdu. Üniversiteden mezun olduktan sonra ruhuna hiç uygun olmayan bir meslekte 6,5 yıl çalıştı.

Bu genç kadın bir gün özgürlüğe acıktı. Hiç alakası olmayan bir dünyayı yani yemekleri ve yemek yapmanın keyfini keşfedince kendine bir yol aramaya başladı.

Bulduğu yol gül yapraklarıyla bezeli değildi. Yıllarca yaptığı işi, aldığı maaşı ve alıştığı düzeni (özellikle de bir oğlak kadını ise) arkada bırakmak çok zordu ama hep denedi. Kendinin bile beklemediği bir cesaretle adım attı hiç bilmediği yürümediği o dünyanın yoluna…

Etrafından birçok çatlak ses geldi. Bu ne şimdi gül gibi işini bırakıp evde mi oturacaksınlar… Hayal dünyasında yaşıyorsunlar lar lar lar… Bu “lar lar” kısmını üniversite sonrası gitmek istediğin Güzel Sanatlar Fakültesi için de duymuştu ama o zaman hem çok gençti hem de korkuyordu. Üstelik ne yaparsa yapsın onu destekleyecek tökezlediğinde koluna girip yoluna devam etmesini sağlayacak bir eşi de yoktu.

Şimdi yürüdüğü yokuş düze çıktı ama o yokuşu tırmanırken hep daha fazla yük aldı sırtına. Bu işin okulunu okuyacağım ve kendi bloğumun şefi olacağım dedi, yemek fotoğrafçısı olacağım dedi. Benim gibi kadınlar da kendi çıkışlarını bulsunlar onlarında benim gibi bir paylaşım alanı bir bloğu olsun dedi… Dedi ve demeye devam ediyor.

Yola çıkarken attığı adımlar titrek adımlar güçlendi, gün gün emeği ile nakış gibi işlediği bloğu marka oldu. Şimdiye dediği her şeyi de yaptı.

Bundan sonrası için kafasında yepyeni hayalleri, istekleri ve gelecekten umudu var.

Size diyeceği şu ki bazen dümeni elinize almanız ve çatlak seslere bir dur demeniz gerekiyor. Bu dünyayı sadece bir kez yaşayacağız.

Sizleri seviyorum ve nice 5’lere diyorum…

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Mutfak Sırları 5 Yaşında!” için 10 yorum

 • 03 Ağustos 2012 tarihinde, saat 11:07
  Permalink

  Sevgili Nilay;
  Nice nice mutlu yıllar diliyorum.Bende senin sayende yıllardır içimde olan bir hayali gerçekleştirdim. Umarım hep beraber oluruz. Mutluluklar diliyorum. Daha güzel günlere hep birlikte.

  Yanıtla
 • 30 Temmuz 2012 tarihinde, saat 13:36
  Permalink

  nilay hanım; merhaba özgeçiminizi okuyunca çok etkilendim cesaretinizi tebrik eder başarılar dilerimmmmmmmmmm.

  Yanıtla
 • 30 Temmuz 2012 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  Nice nice güzel yıllara inşallah. Çok güzel tariflerinizi hiç aksatmadan yolladığınız hergüne ayrı ayrı teşekkür ederim. Yeni tariflerinizi bekliyoruz

  Sevgiler Nilay hn… ,

  Teşekkürler

  Yanıtla
 • 30 Temmuz 2012 tarihinde, saat 07:47
  Permalink

  Nilaycığım, nice daha 5 senelere çok iyi bir iş yapıyorsun. Bende mutfağı çok severim ama sendeki azim ve cesareti takdir ediyorum, daha çok başarılara imza atacağınada eminim. Alcak gönüllülüğün, samimiyetin ve iyi niyetin sayesinde tüm kapılar san açılacaktır. Herşey gönlünce olsun. Sevgiyle kal…

  Yanıtla
 • 29 Temmuz 2012 tarihinde, saat 18:44
  Permalink

  Tatlım nice nice bir sürü bir sürü 5 ve katları yılları kutlaman dileği ile hep güzellikler sarsın dört bir yanını.Kutlu mutlu olsun bloğun yaş günü Sevgilerimle..

  Yanıtla
 • 28 Temmuz 2012 tarihinde, saat 23:36
  Permalink

  Nice nice yıllara Nilaycigim, senin azmin ve başarıların birçok kadına bir ışık olacaktır. Ben de senin gibi mutfağı seven biriyim ama senin kadar cesaretli olamadım. Ama bu sene kendime güvenimi senin blogunu ve diger azimle bu isi yapan blog arkadalarimi takip ederek kazandım. Senin sayende ilk blogumu actım.daha çok yolun bası benim için ama çok mutlu oluyorum tariflerimi paylaşınca, yaptıklarımın resimlerini cektikce… Belki ileride küçük bir cafemi de açabilirsem kimbilir:)) sana sonsuz teşekkürler… Sevgiyle…. Filizce

  Yanıtla
 • 28 Temmuz 2012 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  Başarılarına basarı katarak artan nice yıllara Nilaycim :)))))

  Yanıtla
 • 27 Temmuz 2012 tarihinde, saat 18:51
  Permalink

  nice senelere,şu aralar ben de etrafımdaki çatlak seslere kapatıyorum kendimi.mutfak sırlarını çok beğenyorum ve takip ediyorum.sizi tebrik ederim,hayaller olmasa hayat çok sıradanlaşırdı. hayaller ve inanmak iyi şeyler olacağına inanmak bu insanın başını döndüren bi şey ve çok güzel,sevgiler.

  Yanıtla
 • 27 Temmuz 2012 tarihinde, saat 15:28
  Permalink

  Öyle içten yazmışsın ki;okurken duygulandım…Şu durumda,yaptıklarınla kendi hayatını değiştirdiğin ve hayallerini gerçekleştirdiğin gibi,başkalarına da örnek olmak,cesaret vermek gibi bir durum da söz konusu :) Malesef kişi üniversiteyi kazandığında,çok da ne istediğini ya da sonrasını kestiremeyebiliyor.Sen bunu başarabilmişssin…Çok güzel işler yapıyorsun,kesinlikle her daim takipçinim :) Başarılarına nazar değmesin…Mutlu yıllar :)

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR