Gaziantep Gezisi ve Lezzet Durakları nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 1 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk gaziantep de ne yenir, gaziantep gezi yazıları, gaziantep gezisi, gaziantep lezzet durakları, gaziantep turu, İmam Çağdaş, metanet beyran, metanet katmen, Tahmis Kahvesi, Gezi Videoları

Gaziantep Gezisi ve Lezzet Durakları

Yayın Tarihi: 06-05-2016
4 5 5 1

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Gaziantep gezimizin ilk videosu yayına girerken bende ikinci bölümüyle tamamlayacağım yazımı hazırlamaya başladım. Aylar öncesinden biletimizi (uygun bir fiyata) almış ve otel rezervasyonumuzu yapmıştık. İlk başta araç kiralamayı düşündük ama hem sosyal medyadan sorduğum soruya, hem de daha önce giden arkadaşlarımızdan aldığımız yanıtlarla araba kiralamaktan vazgeçtik. Gezdiğimiz yerlerin çoğu oldukça yakındı. Kalan yerler için de taksi tuttuk. Oradaki bir çok taksici zaten turist olduğunuzu fark edince size kartını veriyor. Bazıları ile anlaşıp tura bile çıkabiliyorsunuz. Gaziantep çıkışlı Urfa turları da düzenliyorlar. Fiyatlar sabit ister 2 isterseniz 4 ya da 6 kişi gidip geziyi daha ucuza getirebilirsiniz.

Tahmis Kahvesi

Biz uçaktan iner inmez hemen ilk durağımız olan Metanet’in yolunu tuttuk. Beyran Gaziantep’de öğlene kalmaz biter dedikleri için koştura koştura gittik ama artık öğleden sonra hatta tüm gün beyran yapan yerler de mevcutmuş. Ökkeş usta bizi orada çok güzel ağırladı, sadece beyran değil katmerimizi de Metanet Katmer’de yedik. Üstelik yemekle kalmadım mutfağa da girip kendi katmerimi Gültekin usta ile birlikte hazırladım.

metanet_beyran_antep

Oradan zaten neredeyse 2-3 sokak ileride olan Bakırcılar Çarşısına doğru düştük yola. Tarihi dokusu, etraftan yükselen bakır dövme sesleri bizi inanılmaz bir yolculuğa çıkardı. Birçok dükkana girip çıktık, beğendiklerimizden de alışveriş yaptık. En çok ilgimizi çeken şey ise kapı tokmakları oldu. Eskiden kapılar için iki çeşit tokmak yapılırmış. Biri büyük, erkeklerin kullandığı ve daha tok ses çıkaran, diğeri ise kadınlar için daha küçük ve ince ses çıkaran kapı tokmaklarıyla anlarlarmış kapıdakinin kim olduğunu.

bakircilar_carsisi_gaziantep

Çarşı içinde sadece bakırcılar yok tabii, geçerken tezgahta dikkatimi çeken nazarlıklar sayesinde tanıştığımız ve keyifli sohbetine doyamadığımız Kenan Amca bize hem nazarlıklar hem de baharatlarla ilgili birçok bilgi verdi. Üzerinede şap taşı olan, iğde dalları ile hazırlanan nazarlıklar gerçekten çok güzeldi. Nazar için kurşun dökme üzerine bile konuştuk biraz. Anlattığı Haveydi Köftesi’ni mutlaka deneyeceğim :)

Bugün ki programımızı tamamladıktan sonra, ertesi gün kahvemizi Tahmis Kahvesi’ nde içip kebaplarının tadına bakmak ve Mikail usta’ dan püf noktalar almak için Meşhur İmam Çağdaş’ a uğrayacağız. Hepsi bu kadar mı? Değil. Künefeciler, küşlemeciler sonra bir de Antep’ in fasıl eğlencesi süprizi bekliyor sizleri.

En kısa zamanda yazının devamı geliyor :)

Takipte kalın!

Gaziantep’te  Gezilecek Yerler Bölüm 1

Gaziantep Kalesi:

Ne zaman inşaa edildiği tam olarak bilinmemekle beraber, Roma döneminde gözlem için kullanılıyormuş.

gaziantep_kalesi

Adres: Gaziantep, Seferpaşa, 27240 Şahinbey/Gaziantep

Bakırcılar Çarşısı:

Gaziantep’in meşhur Bakırcılar Çarşısından yine meşhur olan yemeniler. Bakır kadar yemeni adı verilen çarıklardan da bolca bulunuyor.

bakircilar_carsisi_yemeni

Adres: Boyacı Mah. Şahinbey, Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, Eskici Çarşısı Sk., 27400 Şahinbey/Gaziantep

Zincirli Bedesten:

Kara Basamaklı Bedesten olarak da anılıyormuş Zincirli Bedesten, 19. yüzyıl eseri olup Hüseyin Paşa tarafından yaptırılmış.

zincirli_bedesten

 

Tütün Hanı:

Tütün Hanı, 1790-1799 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor.Hanın avlusunda kurulu Yörük Çadırı var.

 

tutunhan_gaziantep

Adres: Boyacı Mah. Külekçi Çarşısısı Tütünhanı No:27, 27400 (Bakırcılar Çarşısı) Şahinbey/Gaziantep

Tütün Han Kasteli – Mağara Kafe:

Mağara içerisinde 5 bölümden oluşan şark odaları ve Gaziantep’in eskiden yer altı su kaynaklarının dağıtıldığı livas sistemlerinin örneklerini görebiliceğimiz iki adet kuyu mevcut.

tutunhan_kesteli_magara_cafe Adres: Boyacı Mah. Külekçi Çarşısısı Tütünhanı içi (Bakırcılar Çarşısı) Şahinbey/Gaziantep

Gaziantep Hamam Müzesi:

Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan yapı, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümü olarak hizmet vermiş.  1577 tarihinde yapıldığı tahmin ediliyor.

hamam_muzesi

Adres: Gaziantep Kalesi Karşısı – Gaziantep / Şehitkamil

Emine Göğüş Mutfak Müzesi:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında restore edilerek Türkiye’nin ilk ve tek mutfak müzesi, Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi olarak açılmış. Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürü tanıtılıyor. Gaziantep Mutfağı’nda kullanılan mutfak malzemeleri, tabak, bardak, çatal – kaşık, servis tabakları, bakır eşyalar, sahanlar, sefer tasları özel vitrinlerde sergilenmekte.

mutfak_muzesi

Adres: Gaziantep, Karagöz, 27240 Şahinbey/Gaziantep

Tahmis Kahvesi:

Tahmis anlam olarak “Kavrulmuş ve öğütülmüş kahve satan yer.” anlamına geliyormuş. 1635’den beri faaliyet gösteren, Türkiye’nin en eski kahvehanelerinden birisi olan bu mekanda özellikle menengiç ve osmanlı kahvesi tavsiye ediliyor.

tahmis_kahvesi

Adres: Arasa MeydanıElmacı Pazarı Civarı/Gaziantep

Zeugma Mozaik Müzesi:

Gaziantep’e yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken harika bir müze. Özellikle Çingene Kızı ve Europe’nin Kaçırılışı görülmeli.

cingene_kizi

Adres: Mithatpaşa Mahallesi Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı
27500, Şehitkamil, Gaziantep

Gaziantep Gezisi Bölüm – 2

Etiketler: , , , , , , , ,

Gaziantep Gezisi ve Lezzet Durakları” için bir yorum

  • 02 Kasım 2017 tarihinde, saat 22:44
    Permalink

    Cezbedeci. Gerçekten kültürümüzün amude çıktığı bir seyir. Teşekkürler.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR