Muskat – Hint Cevizi Nedir? Nerelerde Kullanılır? nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk baharat çeşitleri, hint cevizi, küçük hindistan cevizi, muskat, muskat nerelerde kullanılır, muskat nerelerden alınır, muskatlı tarifler, yemek yapımında kullanılan baharatlar, Mutfak Okulu

Muskat – Hint Cevizi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yayın Tarihi: 20-03-2015
4 5 5 1

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Bu hafta Mahlep‘ten sonra en merak edilen baharatlardan biri olan muskat’ı sizlerle paylaşmak istedim. Aynı mahlep gibi muskatı da yıllardır kullanırım ama ne zaman bir tarifte kullansam Muskat Nedir?

Muskat diğer adıyla hint cevizi Asya ve Amerika’nın tropikal bölgelerinde yetişen muskat ağacının meyvesi. Adına küçük hindistan cevizi denilse de aroma ya da yapı olara benzer bir tarafları yok.

Zeytinden biraz daha büyük olan muskat oldukça yoğun bir aromaya sahip. Öyle havanda dövüp kullanabileceğiniz bir yumuşaklıkta değil, bu nedenle ya ince delikli keskin bir rendeye sahip olmanız ya da öğütülmüş olarak almanız gerekiyor. Eğer öğütülmüş olarak alırsanız mutlaka hava almayan bir kap içinde saklamalısınız yoksa aroması çabucak uçuk gidiyor.

yemek yapımında kullanılan baharatlar

Muskatı özellikle patates yemeklerinde (patates graten, patates püresi vs) çok sık kullanırım, bence patatesin lezzetine lezzet katıyor. Ayrıca et yemeklerinde, soslarda, yumurta yemeklerinde ve peynirli tariflerde kullanıldığında hoş bir aroma veriyor.

Beşamel sos yapımında da sıkça kullanıdığım muskatı süt ve krema içeren tariflerde kullanırken dikkat etmek gerekiyormuş çünkü baharatın fazla kullanılması halinde halisülasyon görmeye neden olabiliyormuş. Benim hiç başıma gelmedi, geleni de duymadım ama yazmakta fayda var diye düşündüm. Zaten fazla kullanırsanız baskın aroması nedeniyle yemekten bir şey anlayamazsınız minicik bir tutam aroma vermeye yetiyorda artıyor.

muskat_hint_cevizi

Eskiden marketlerde çok fazla görmediğim muskat artık büyük marketlerin baharat reyonlarında kolaylıkla bulunabiliyor. Genellikle küçük cam kavanozlar içinde satılıyor. Aktarlardan da tane ile alabiliyorsunuz. İlk defa kullanamaya başlayacaksanız denemek için 1 tanesi yeterli olacaktır. 1 muskatı rendeleyerek kullandığınızda en az 8-10 yemeğe katabilirsiniz.

Sevgiler…

Etiketler: , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR