Mahlep Nedir? Nerelerde Kullanılır? nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 4 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk İdris Ağacı Nedir, Mahlebin Faydaları, Mahlebin Faydaları Nelerdir, mahlep, Mahlep Nasıl Birşey, Mahlep Nasıl Kullanılır, Mahlep Nasıl Yapılır, Mahlep Nedir, Mahlep Nerede Yetişir, Mahlep Nerelerde Kullanılır, Mahlep Tohumu, Mutfak Okulu

Mahlep Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yayın Tarihi: 14-03-2015
4 5 5 1

Merhabalar Sevgili Dostlar,

2007 yılından bu yana blog yazıyorum ve şimdiye kadar ne zaman içinde mahlep olan bir tarif hazırlasam Mahlep nedir? Mahlep nerelerde kullanılır? Mahlep nerelerden alınır? ile ilgili çok fazla soru alıyorum. Bundan sonra tek tek yazmak yerine burada topladığım bilgi sayesinde sorulara bir link paylaşarak cevam vermek daha pratik olacak.

Mahlep Tohumu

Mahlep, mahlep ağacı (diğer adlarıyla idris ağacı ya da yabani kiraz olarak da biliniyor ) nın meyvesi. Bu ağacın olgun meyvelerinin çekirdekleri kurutulup öğütülerek bildiğimiz toz mahlep halini alıyor. Bence çekirdekler aynı kayısı bademine benziyor :)

mahlep

Ben bu yazı için aktara gittiğimde ilk defa tane yani çekirdek mahlep gördüm. Bununda fotoğrafını çektim, evde öğütmek zor olduğu taze öğütülmüş olarak aldım. Bu arada tane mahlebin kilosu 200 TL, tabi öğütülmüş olarak satılanların fiyatı da 145-150 civarı. Bu fiyatlar kulağa çok fazla gelse de biz çok ama çok az miktarda kullandığımız için 15-20 gr alsanız bile size uzun süre gidecektir.

Şimdi gelelim “Mahlebi nereden alırız?” sorusuna, Türkiye’de tüm aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz, büyük marketlerin baharat reyonlarında öğütülmüş ve paketlenmiş olarak alabilirsiniz. Ayrıca artık mahalle bakkallarında bile rastlıyorum.

Mahlep hamur işlerine hoş koku katmak ve gevreklik vermek için kullanılıyor. Özellikle kurabiye, çörek ve simitlere inanılmaz yakışıyor. Araştırırken gördüm ki aroma katmak için helva ve pilavlara da ekleniyormuş denemedim ama pilavda denemeyi düşünüyorum.

Buradaki Mahlep aramasına tıklayarak mahlepli tariflere ulaşabilirsiniz.

Sevgiler…

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Mahlep Nedir? Nerelerde Kullanılır?” için 4 yorum

 • 17 Haziran 2019 tarihinde, saat 17:49
  Permalink

  Bu yazı hangi yıl yazıldı bilmiyorum fakat daha ucuza temin edebilirim. Köyde yere dökülüyor alıcı bulamadığım için.

  Yanıtla
 • 21 Nisan 2016 tarihinde, saat 01:36
  Permalink

  ben de sayenizde öğrenmiş oldum :)

  Yanıtla
 • 14 Mart 2015 tarihinde, saat 21:35
  Permalink

  Bu halde satıldığını bile bilmiyordum,sayende öğrenmiş oldum :)

  Ben severim mahlebi ama, annem pek sevmediği için artık eskisi kadar sık kullanamıyorum. En çok da benim Çamlıca simiti dediğim tarzda simitlere çok yakıştırıyorum,ah bir de paskalyaa! :)

  Yanıtla
  • 17 Nisan 2021 tarihinde, saat 02:45
   Permalink

   E tabii, zaten Paskalya çöreği olsun, İstanbul usulü Ay Vasili pidesi olsun katiyen mahlepsiz olamaz. Geçen sene bulmak için 40 kilometre araba sürdük…

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR