Ekşi Mayalı Cevizli Ekmek

Bu sabah benim için sakin ve oldukça erken başladı. Her akşam olduğu gibi açlıktan midem kazınarak yattım ve her sabah olduğu gibi canım hiçbir şey istemeyerek uyandım. Cuma akşamı hazırladığımız cevizli ekmek olmasa (ve ben öğün atlamamak için inat etmesem) kimsenin bana kahvaltı ettirebileceğini sanmıyorum.

Bu durumun erken kalkmamla da alakası olabilir :) Ne kadar erken uyansam da tüm öğretim hayatım boyunca saat 9-10 gibi kantinde çay vs ile kahvaltı yapabildim.

Son 2 haftadır neredeyse her gün spora ve havuza gidiyorum. Fıtık ağrısının olmadığı günler hocanın verdiği programı uyguluyorum. Eğer hafiften ağrım varsa sadece yüzüp kitap okuyup dinleniyorum. Kendi işini yapmanın en güzel yanı da bu sanırım, kimseye bağlı kalmadan gününü istediğin gibi planlayabilmek. Tabi bu planı yaparken de neyi nereye koyacağını bilmek lazım.

Misal spora yemek yedikten 1-1,5 saat sonra gitmeye gayret ediyorum. Bu da demek oluyor ki sevsem de sevmesem de erkenden kalkıp kahvaltımı etmeliyim. Spordan sonra eve dönüp günlük rutinleri ve üzerine çalıştığım işleri hallediyorum. O gün fotoğraf çekimi varsa onun üzerine yoğunlaşıyorum. (Tarifin hazırlanması, düzenlenmesi, tabak çanak seçimi…)

Yani bu yaz böyle tıngır mıngır geçiyor :)

Şimdi ekşi mayalı cevizli ekmeğimize gelelim… Ekşi mayamız (adını Rıza koydum) olgunlaştığında bu yana yani neredeyse 5 aydır 50’nin üzerinde ekmek hazırlamışızdır. Son 1 aydır mayayı düzenli beslemeye devam ediyoruz ama ekmek yapacak fırsatımız olmuyor. Cuma günü yetti bitsin bu hasret diyerek başladık hamur yoğurmaya, ben cevizli ya da zeytinli ekmeği pek severim. Eşim hadi biraz ceviz atalım içine deyince neden olmasın dedim. Cevizleri havanda dövüp ekleyiverdik içine…

Ben lezzetine bayıldım, eğer ekşi mayanız hala dolapta ise yakın zamanda deneyin derim.

Not: Geçtiğimiz günlerde verdiğim saatli tarifi aynı şekilde yazıyorum çünkü içine ceviz eklemekten başka bir atraksiyon yapmadık.

Not 2: Video tarifin sonunda.

Sevgiler..

Malzemeler:
 • 100 gr ekşi maya
 • 315 gr su (oda sıcaklığında)
 • 50 gr tam buğday unu
 • 455 gr ekmek unu
 • 10 gr tuz + 10 gr su
 • Yarım su bardağı ceviz kırığı

Yapılışı:

Saat: 10:00 – Ekşi maya ile 315 gr suyu karıştırıp mayayı suyun içinde eritin. Unları da ekleyip, un topakları kalmayana kadar karıştırıp, yoğurduktan sonra ceviz kırılarını ekleyin ve tüm hamura yayınlıncaya kadar tekrar yoğurun. Hazırladığınız hamurun üzerini bir örtü ile örtün.
Saat: 12:00 – 2 saatin sonunda hamuru çıkartıp, üzerine 10 gr tuzu ve kalan 10 gr suyu ekleyerek tekrar yoğurun.
Saat: 12:30 – 1. katlamayı yapın.
Saat: 13:00 – 2. katlamayı yapın.
Saat: 13:30 – 3. katlamayı yapın.
Saat: 14:00 – 4. katlamayı yapın.
Saat: 15:00 – 5. katlamayı yapın.
Saat: 16:00 – 6. katlamayı yapın.
Saat: 16:30 – Hamuru un serptiğiniz tezgah üzerine alın ve yuvarlayarak üzerini bir bez ile örtün.
Saat: 17:00 – Tezgah üzerinde dinlendirdiğiniz hamuru içine bez koyarak bolca unladığınız çukur kap içine videodaki ters çevirerek alın. 4 saat dinlendirmeye alın.
Saat: 21:00 – Hamuru yağlı kağıda ters çevirerek kapaklı bir döküm tencereye alın. Üzerini bir jilet ile çizdikten sonra 220 derece önceden ısıtılmış fırında 30 dakika kapağı kapalı, 30 dakika da kapağı açık olarak pişirin.
Saat: 22:00 – Ekmeği fırından alın 1 saat dinlendirdikten sonra servis yapın.

Paylaş...
Pin on PinterestShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on Whatsapp

Ekşi Mayalı Cevizli Ekmek” için 4 yorum

 • 18 Eylül 2014 tarihinde, saat 13:40
  Permalink

  Bu videoyu hazırlamakla ne kadar güzel bir iş yapmışsınız, kendi adıma çok çok teşekkür ederim. Bu sabah 3. ekşi mayalı ekmeğimi pişirdim, ancak hala görüntü olarak bu kadar güzel görünümler yakalayamadım. Başaracağım ama :)

  Yanıtla
 • 26 Şubat 2014 tarihinde, saat 02:49
  Permalink

  Çok teşekkürler nilay hanım :) Yemek yapmaya ve farklı lezzetlere meraklı biri olarak bloğunuzu ve yazılarınızı hayranlıkla takip ediyorum :)

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2014 tarihinde, saat 11:16
  Permalink

  mrhba nilay hanım bu katlamaları anlayamadım. 1. katlamayı yapın 2. katlamayı yapın derken neden bahsedyorsunuz.?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir