Kırmızı Şaraplı Ayva Tatlısı nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 2 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk ayva, ayva tatlısı, kırmızı şaraplı tatlı, meyva tatlısı, şaraplı tatlı tarifi, Sizin Tarifleriniz

Kırmızı Şaraplı Ayva Tatlısı

Yayın Tarihi: 22-05-2009
4 5 5 1

Hımm daha önce hiç kırmızı şarapla yapmayı denenmemiştim ama mutlaka deneyeceğim. Ellerinize sağlık Hülya Hanım…

şaraplı tatlı tarifi

Kırmızı Şaraplı Ayva Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler

1) 1 kg. ekmek ayvası
2) 2 su bardağı şeker
3) 1 veya 1,5 bardak kırmızı şarap (şarap miktarı ayvanın sululuğuna göre değişiyor)…
4) 5-10 tane karanfil

Kırmızı Şaraplı Ayva Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

1) Yıkanan ayvalar ikiye bölünür, kabukları soyulur ve çekirdek yatağı sivri bir bıçak yardımıyla çıkarılır ancak bu çekirdek yatakları ve ayva çekirdekleri atılmaz. Çekirdekler rengini verecek, çekirdek yatakları da tatlının suyunun jölelenmesini sağlayacaktır.

2) Dibi geniş bir tencereye ayvaların yuvarlak kısımları alta gelecek şekilde ayvalar dizilir. Üzerlerine karanfiller konur, tozşeker ayvaların üstüne serpilir ve en son olarak 1 su bardağı kırmızı şarap eklenir. Tencerenin kapağı kapatılarak çok kısık ateşte pişmeye bırakılır.

3) Tencerenin kapa… Devamığı açılarak ara sıra kontrol edilir, arada bir iki kez ayvalar ters yüz edilir, her tarafının aynı kıvamda pişmesi sağlanır. 1 – 1,5 saat gibi bir süre içinde tatlının suyu köpürmeye başlayıp taşabilir. O zaman kapağı açık olarak kontrollü bir şekilde pişirmeye devam edilir.Bu arada ayvalar pişmiş, (Halen pşmeyen kısımları varsa biraz daha şarap ilavesi yapılabilir.) suyu da jölelenmeye başlamış olmalı…

4) Ayvalar piştikten sonra ocak kapatılır ancak hemen servis tabağına alınmaz. Tencerenin içinde soğumaya bırakılır. Tatlı soğuduğunda tencerenin dibindeki jöleler ayvanın üstüne konur, istenirse ortasına ceviz de konulabilir( ben öyle yaptım çok güzel tat verdi) ve bir parça kaymak ilavesiyle afiyetle yenir ;)

Hazırlayan: Hülya Sever

Etiketler: , , , ,

Kırmızı Şaraplı Ayva Tatlısı” için 2 yorum

 • 30 Nisan 2013 tarihinde, saat 12:19
  Permalink

  Şarap sadece yemeklere değil tatlılara da çok yakışıyor. Elinize sağlık en kısa zamanda bu tarifi de deneyeceğim.

  Yanıtla
 • 13 Ekim 2010 tarihinde, saat 11:51
  Permalink

  çok güzel renk almış, çok tatlı görünüyor. Elinize sağlık

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR