Forma Girmenin/ Formda Kalmanın Basit Yolları nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk fit olmak, fit tavsiyeler, forma girme yolları, sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam tavsiyeleri, şekersiz hayat, Diyet Tarifler

Forma Girmenin/ Formda Kalmanın Basit Yolları

Yayın Tarihi: 24-04-2016
4 5 5 1

Formda olmak hepimizin rüyası; özellikle kışın aldığımız birkaç kiloyu yaz gelmeden vermek klasikleşmiş bir bahar telaşı artık… Kilo kaybetmek tahmin edildiği kadar kolay bir iş değil tabii; sıkı bir çalışma ve disiplin gerektiriyor. Ve bu öyle bir konu ki her kafadan farklı bir ses ve tavsiye çıkabiliyor. Ciddi anlamda kilo kaybetmek istiyorsanız ilk tavsiyemiz bir diyetisyene gitmeniz; fakat istediğiniz sadece birkaç kilo vermek ya da formda kalmayı sağlamaksa edineceğiniz birkaç alışkanlıkla bunu başarmanız mümkün.

şekersiz hayat

Şimdi çevreden duyduğunuz söylemleri bir kenara bırakın ve hayatınızda küçük değişikliklerle yaza hazırlanın:

1- Güne yürüyüş ile başlayın: Haftanın birkaç günü yapacağınız 45 dakikalık yürüyüşler hem kendinizi zinde hissetmenizi hem de sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Uzmanların da belirttiği gibi 45 dakikalık bir yürüyüşün olumlu etkileri 48 saat sürüyor. Bu yüzden zamanım yok gibi bahanelerden kendinizi uzaklaştırın ve bu 45 dakikayı kendinize ayırdığınızı düşünün. Güzel müzikler eşliğinde yapılan bir yürüyüşle gününüz güzel başlayacaktır.

2- Şekeri hayatınızdan çıkartın: Şeker kullanmamak ilk başlarda sizi zorlayabilir; özellikle kahve ve çayı şekerli tüketenleri. Fakat kısa sürede edineceğiniz bu alışkanlık size eskiden kullandığınız şeker için pişmanlık yaşatacaktır. Vücudumuzun ihtiyacı olan şekeri zaten yediğimiz ekmekten ya da meyvelerden alırız. Bu yüzden şekerden ve şekerli gıdalardan uzak durun.

3- Sağlıklı beslenmeyi hayat felsefesi haline getirin: Her pazartesi diyete başlayıp bunu uygulayamıyorsanız, sağlıklı yaşamayı öğrenin. Hazır gıdalar tüketmeyin ve ekmekle olan ilişkinizi gözden geçirin. Diyet yapmayı işkence olarak görmek yerine, aç kalmadan neler yemeniz gerektiğini öğrenerek formda ve sağlıklı kalın.

4- Ara öğünleri önemseyin: Aç kalmayacağınızı düşünerek ara öğünleri atlamayın. Az öğün tüketerek çok kilo verebilirim mantığından kaçının; önemli olan günlük alacağınız kalori miktarını gün içerisinde dengeli bölebilmektir. Ara öğünlerinizi küçük bir elma ya da küçük bir avuç kuruyemişle enerjinizi düşürmeden yapabilirsiniz.

5- Su tüketiminize dikkat edin: Sağlıklı bir cilde ve vücuda sahip olmak istiyorsanız bol bol su için. Unutmayın ki içilen kahve, çay ya da diğer içecekler suyun yerini tutmaz.

6- Saat 8’den sonra bir şey yemeyin: Belli bir saatten sonra vücudumuz hareketsizleşir ve yenilen şeylerin yakılması zorlaşır. Bu yüzden öğünlerinizi saat 8’de bitecek şekilde ayarlayın. Görüldüğü gibi aslında sağlıklı beslenmek hiç de zor değil; fit olmak zaten bununla beraber gelecektir. Kendinize güvenin ve yapabileceğinize inanın. Önemli olan vücudunuzu tanıyabilmek ve sevebilmektir.

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler :)

Yazar: Büşra Cengiz
Fotoğraf: Nilay Tulum

Etiketler: , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir