Diyet Sırları: Akşam saat kaçta yemek yemeliyiz? nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 1 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk akşam yemeği ve diyet, Beste Alimert, Diyabet hastası diyet, diyet noktaları, diyet yapmanın püf noktaları, doğru beslenmek, keyifle kilo vermek, sağlıklı beslenme, Diyet Tarifler

Diyet Sırları: Akşam saat kaçta yemek yemeliyiz?

Yayın Tarihi: 02-03-2015
4 5 5 1

Akşam yemeğinin saat kaçta yenmesi gerektiği ile ilgili çeşitli iddialar bulunmaktadır. Ancak, bilimsel gerçeklere baktığımızda, saat 18 ya da 19’dan sonra hiçbir şey yemeyin efsanesi doğru olmadığı gibi, yatmadan 1-2 saat öncesine kadar yiyebilirsiniz sözleri de doğru değildir.

Akşam yemeği saatleri, kişinin iş hayatı, çocukların okul saatleri, evdeki bireylerin kişisel sağlık durumları gibi faktörlere göre değişebilir.

Mesela, çocuğunuz varsa, ailenizin akşam yemeği saatlerini onun uyku saatine göre düzenleyip, kendinize akşam yemeği ile uyku saatiniz arasında bir ara öğün hazırlayabilirsiniz. Diyabet hastasıysanız, kan şekerinizi dengede tutmak için, akşam saatlerinde de, sağlıklı bir kişiye göre daha sık beslenmeniz gerekebilir.

sağlıklı beslenme

Katı kurallar, sağlıklı beslenme konusunda işe yaramaz. Başta işe yarar gibi görünür ama bir süre sonra devam ettirilemez. Akşam bir iş yemeğine çıktıysanız ve saat 19’u geçtiyse, masada hiçbir şey yemeden oturmanız gerekmez!

Akşam yemeği saatimizi belirlemekte önemli nokta uyku saatimizdir. Sindirim sistemimizin, uyku saatimizde hâlâ akşam yemeğimizi hazmetmekle meşgul olmaması için, akşam yemeğimiz ile uyku saatimiz arasında en az 4-5 saat geçmesi gereklidir.

Örnek verecek olursak, gece 12’de uyuyan birisi için akşam yemeği saati 19 olabilir, ama işi gereği sabaha karşı 3’e kadar uyanık kalan birisine, akşam yemeğini 19’da yemesi dayatılamaz, bu kişinin gece saat 20-21 gibi ağır olmayan bir akşam yemeği yemesinde bir sakınca yoktur. Aynı şekilde, gece 22’de uyuyan birisi için de akşam yemeğini 19’da yemesi doğrudur denemez, bu kişinin de akşam yemeğini saat 17-18 gibi yemiş olması gerekir.

Ancak, sağlıklı beslenmede katı kurallara yer olmasa da, şu gerçektir ki, eğer kilo vermek istiyorsanız, biraz daha özenli davranmalı, ve akşam yemeği saatinizi mümkün olduğu kadar erken tutup, sonrasında da hareketli olmaya çalışmalısınız.

Kısaca;
Akşam yemeği, yatmadan 4-5 saat öncesine kadar; meyve, süt, yoğurt gibi hafif bir ara öğün ise yatmadan 2-3 saat öncesine kadar tüketilebilir.

-“Akşam 19’dan sonra yememek” bir kilo verme çözümü değildir.

-Bütün gün bol kalorili ve yağlı beslenip, akşam 19’dan sonra birşey yemeyerek kilo veremeyiz, kilo alabiliriz!

-Ne yediğimiz, sadece akşam yemeğinde değil, her öğünümüzde önemlidir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzenini bütün güne yaymak gereklidir.

Yazan: Diyetisyen Beste Alimert

Etiketler: , , , , , , ,

Diyet Sırları: Akşam saat kaçta yemek yemeliyiz?” için bir yorum

  • 02 Mart 2015 tarihinde, saat 18:33
    Permalink

    Selam. Sizem sorum var. Ben 1 aydan fazla olur ki,diyetdeyim 70 kilodan 67.600 oldum. Fakat 15 gün içetisinde kilo düşmüyor. Hatta 68 kilo oldum. Ben zamanla pilatesle çok kilo verdim. Şimdi neden olmuyor anlamadim. Sorumu cevaplandirin lütfen. Teşekkürler

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR