Ek Gıdaya Geçiş – 3 Gün Kuralı nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk 3 gün bekleme kuralı, 3 gün kuralı nedir, anne bebek, bebek ek gıda, ek gıda 3 gün kuralı, ek gıda tarifleri, ek gıdaya geçiş, ek gıdaya geçiş ek gıdaya ne zaman başlamalı, Ek Gıda

Ek Gıdaya Geçiş – 3 Gün Kuralı

Yayın Tarihi: 19-08-2019
4 5 5 1


Ek gıdaya geçiş süreci heyecan, korku, mutlululuk ve merak gibi duyguları beraberinde getirir.

Yeni besinler denediğinde bebeğinizin yüz ifadesi sizi güldürmeye yeterken, ağzını yumduğu anda aç mı kaldı yoksa bebeğim yemeyen bir çocuk mu olacak korkusu etrafı sarmaya yetiyor..

ek gıdaya geçiş ek gıdaya ne zaman başlamalı

Ek gıdaya geçişte önemli olan bebeğinizin bir anda yediği miktar değil, besin çeşitliliğini ne kadar sürdürdüğüdür. Özellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde ek gıdanın amacı bebeğe enerji sağlamaktan ziyade bebeğinizin sindirim sistemini yeni besinlerle tanıştırmaktır. O nedenle sevgili anneler bu aylarda bebeğim yemiyor, az yedi gibi düşünceleri bir kenara bırakarak bebeğinizi yeterince emzirdiğinizden emin olun..

Bebeğinizin sindirim sistemi yeni besinlere alıştıkça miktarı artırma şansınız zaten olacaktır. Bu süreçte kendinize ve bebeğinize 3 gün şans verin.

Neden 3 gün?
3 gün bekleme kuralı; bebeğinizin besinlere vereceği tepkileri ve reaksiyonları takip edebilmenin en iyi yoludur. Bu kural sayesinde hangi belirtilerin hangi besinden kaynaklandığını ve oluşabilecek alerjik reaksiyonları rahatlıkla takip edebilirsiniz.

3 Gün Kuralında Neye Dikkat Etmeliyim?

Ek gıdaya yeni başlayan bebeğinize bir besini denerken 3 gün boyunca farklı bir besinle bebeğinizi tanıştırmayın.
İlk gün 1 çay kaşığı ile başlayıp bebeğinizin besini tolere etmesine göre en iyi ihtimalle 3. gün yarım çay bardağı ile bitirmenizi öneririm..
Bebeğiniz verdiğiniz besini reddedebilir böyle durumlarda zorlamadan birkaç gün aradan sonra tekrar denemenizi tavsiye ederim.
Unutmayalım 12 aya kadar anne sütü bebeğiniz için en değerli besindir. Ek gıda ile anne sütü arasındaki denge çok önemlidir. Bebeğinizin ana öğünü anne sütü ara öğünü ek gıda olacak şekilde bu aşamada dengeyi kurabilirsiniz..

Peki hangi besinlerle başlayacağız, hangi besinlere öncelik vermeliyiz bir sonraki yazımızda..

Yazan: Beste Alimert Altınörs

Etiketler: , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir