Beyinli Gerdan nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 1 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk anadolu mutfağı, beyin, beyinli gerdan mezesi, ermeni mutfağı, gerdan, meze, meze yapımı, rum mutfağı, unutulmuş mezeler, Salatalar - Mezeler

Beyinli Gerdan

Yayın Tarihi: 15-10-2010
4 5 5 1

Anadolu halk mutfağı üzerine staj yaptığım dönemde ilk defa deneyip yaptığım bir meze beyinli gerdan. Kasım usta beyin ve gerdan nasıl ayıklanıp meze nasıl hazırlanır bizzat göstermişti. İşin kötü tarafı et ve et ürünleri ile arası hoş olmayan benim bile beyin ve gerdan eti didiklemem olmuştu :)

unutulmuş mezeler
Beyinli gerdan eski bir rum mezesiymiş, yiyenler çok lezzetli bir meze olduğunu söylüyor. Aslında meze servise hazır olduğunda görüntüsü aynı kavurmaya benziyor. Eğer bu tarz etli mezeleri seviyorsanız denemenizi tavsiye ederim. Bu tarifin uzun süre beklemesinin sebebi ışık nedeniyle fotoğrafı pek beğenmemedi ama dün sofra dergisinin verdiği davette arkadaşlarla konuşunca fotoğraflarını beğenmediğim tarifleri paylaşmamakla sizelere haksızlık ettiğimi düşündüm ve yayınlamaya karar verdim. Sevgiler..

Beyinli Gerdan Tarifi İçin Malzemeler

1 adet kuzu gerdan
1 adet kuzu beyin
Tuz
Karabiber

Yapılışı:

1-    Gerdan ve kuzu etini ayrı tencerelerde iyice yumuşayana kadar haşlayın.
2-    Haşladığınız gerdanı ince ince didikleyin. Beyin etinin zarlarını ayıkladıktan sonra aynı gerdan gibi didikleyin.
3-    Didiklediğiniz etlere tuz ve karabiber ekleyerek harmanlayın.
4-    Mutfak tezgahının üzerine streç  30-40 cm uzunluğunda streç filmi serin, beyinli gerdanı size bakan ön kısıma streç filmin eni boyunca yayın ve streç filmi düzgünce sararak rulo yapın.
5-    Hazırladığınız mezeyin buzdolabının dondurucu kısmına alın 1 gece beklettikten sonra kullancağınız kadarını dilimleyin. Servis etmeden 15 dk önce dolaptan çıkartın ve soğuk servis yapın.

Etiketler: , , , , , , , ,

Beyinli Gerdan” için bir yorum

  • 17 Ekim 2010 tarihinde, saat 00:39
    Permalink

    aynen haksızlık etmişsin. fotoğraf fazlasıyla güzel ama benim de senin gibi etle aram fazla açık. bu arada gönderdiğin templatelerden birini seçtim de hallettim bile bugün. Bak bakalım şimdi nasıl görünüyor, eleştirileri bekliyorum:) çok teşekkürler uzun zamandır sürüncemede bıraktığım bu işi hızlandırdığın için.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR