Kırmızı Meyveler ve Faydaları nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk 10 dk, böğürtlen, çilek, karadut, katı meyve sıkacağı, kırmızı meyve suları, kırmızı meyveler, kırmızı meyvelerin faydaları, nar, İçecekler

Kırmızı Meyveler ve Faydaları

Porsiyon: 2 Kişilik Hazırlık: 5 dk Pişirme: 5 dk
Hiç Hoş değil!Eh işte!Güzel!Sevdim bunu!Harika! Harika!
( 2 oy 5,00/5)
2 5 5 1

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Bugünkü tarifimiz benim en sevdiğim meyvelerin harika bir bir karışımı :) Sevgili diyetisyenim Beste Alimert’in de katkılarıyla bizler için meyvelerin ve meyve sularının faydalarını anlatan bilgilendirici bir yazı hazırladı.

Günümüzde beslenme alışkanlıkları ve sağlık arasındaki ilişkiyi daha çok araştırıyor ve sağlıklı beslenmeye önem veriyoruz. Bildiğimiz gibi meyve ve sebzeler vitaminler ve antioksidanlar gibi biyoaktif bileşenlerin en önemli kaynaklarıdır. Bu bileşikler, antioksidatif etkileri sayesinde serbest radikallerin vücut dokularına zarar vermelerini engeller, yaşlanmaya karşı hücreleri korur. Daha da önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirirken, kanser hücrelerinin gelişimini önler ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.

Evde kolayca hazırlayacağımız meyve-sebze sularıyla günlük vitamin ve antioksidan ihtiyacımızın tamamına yakınını karşılamak mümkün!

nar

Bu lezzetli karışımlar tokluk hissini arttırarak ve kan şekerinizi dengeler ve zayıflama diyetlerinizde keyifli ara öğünler olabilir. Meyve ve sebze suları zengin  C vitamini içerir; et, yumurta gibi demir kaynaklarıyla birlikte tüketildiğinde demirin; süt, yoğurt ile tüketildiğinde kalsiyumun vücuttaki biyo-yararlılığını arttırır.

Meyve ya da sebze yemeyen çocuklar ve yetişkinler için de çok iyi alternatif olan bu karışımlar günlük ihtiyaca uygun olarak güne başlarken kahvaltıda yumurtayla, ana öğünlerde et yemeklerinin yanında veya ara öğünlerde tek başına tüketilebilir.

KIRMIZI MEYVELER
Meyveler rengini, içerdiği zengin antioksidanlar ve fenolik bileşiklerden alırlar. Farklı renklerdeki meyveler sağlığımız üzerinde farklı faydalar sağlar.

Bu nefis meyve karışımını oluşturan kırmızı meyveler yaşlanmaya karşı hücrelerimizi yeniler ve güneş ışınlarından korunmada etkilidir. Böylece anti-aging görevi görürler. DNA hasarını onarmaya yardımcı kırmızı meyveler kanser risklerini de azaltır. Tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürücü etkileri sayesinde vücudu kalp -damar hastalıklarından korur.
Böğürtlen; kırmızı meyve özellikleriyle beraber ayrıca yaşlılığa bağlı hafıza kayıplarını önler ve ishal durumunda bağırsakları düzenler.
Çilek; kırmızı meyve özelliklerine ek olarak, sakinleştirici ve tansiyon düşürücü özelliğiyle stresi azaltır. İdrar söktürücü olduğu için ödem atmada yardımcıdır. Karaciğer ve romatizmal rahatsızlarda olumlu etkileri vardır. Kanı temizler, iyi bir detoks meyvesidir.
Nar; en güçlü kırmızı meyve özelliklerine sahip meyvelerdendir. Ayrıca kandaki kötü kolesterol oranını düşürmekte oldukça etkili, damar sertliğine karşı koruyucu, damar elastikiyetini artırıcı özelliği de vardır.

Karadut; diğer kırmızı meyveler gibi sağlık üzerinde olumlu etkilerinin yanı sıra mide yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur, ciltte kolajen dokunun onarımını sağlar. Hazmı kolaylaştırıp ve kabızlık sorununa iyi gelirken, kansızlık için de çok etkili bir meyvedir.

Sevgiler…

Kırmızı Meyveler ve Faydaları Tarifi İçin Malzemeler

  • 250 gr karadut
  • 2 adet nar suyu
  • 100 gr çilek
  • 50 gr böğürtlen

Servisi için:

  • Buz

Kırmızı Meyveler ve Faydaları Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Karadut, çilek ve böğürtlenleri yıkayın ve süzülmeye bırakın.
  2. Katı meyve sıkacağı meyveleri sıkın.
  3. Nar suyu ve sıktığınız meyveleri küçük bir sürahiye aktarın.
  4. İçine buz ilave ederek soğuk servis yapın.

Ön yazı: DYT. Beste Alimert
Fotoğraflar ve Tarif: Nilay Tulum

Etiketler: , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir