Kendi Saçını Kendin Boyamak nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 26 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk bal köpüğü, bal rengi saç, evde saç boyamak, evde saç nasıl boyanır, kızıl saç, köpük saç boyası, saç, saç boyama, saç boyası, saç rengi, saç rengi değiştirmek, saç rengi seçmek, Güzellik Sırları

Kendi Saçını Kendin Boyamak

Yayın Tarihi: 26-06-2012
4 5 5 1

Farklı saç renkleri denemek kadınların çok sevdiği bir eylem. Çoğu kişinin yazlık saç rengi, kışlık saç rengi gibi ayrımları bile var. Geçen yazıda da bahsettiğim gibi farklı saç renkleri işle ilgili kendi deneyimlerimi anlatayım dedim. Saçlarımı tekrar kendim boyamaya başladım ve gayet mutluyum ;)

Benim saçlarım siyaha yakın bir kahverengi. Çocukken hep daha açık renk olsun isterdim çünkü bizim ailede kumral insan sayısı çok fazla. Sonraları farkettim ki beyaz tenli olduğum için saç rengim aslında bir nimet. Ama bunun yanında açık tenli olduğum için her renk bana yakışıyor :) Çoğu kişi saçlarımı koyu renge boyadığımı-boyattığımı sanıyordu. Ama her genç kız gibi o dönemde bir değişiklik yapmak istedim ve saç boyaları ile ilgili maceram başladı…

Üniversiteye gidiyordum ve karamel rengi saçlarım olsun istiyordum. İlk denememde yıllardır saçlarımı kestirmek için gittiğim kuaförümün ellerine teslim ettim kendimi. Saçlarım birkaç ton açıldı, çok belli bile olmuyordu. Bir süre sonra haliyle saçlarımın diplerinden siyahlar çıktı ve ben yine kuaförün yolunu tuttum.

Saçlarımın rengi yıkana yıkana biraz açıldığı için ilk boyadığından daha açık renk boyadı, ama bu sefer de diplerim daha açık oldu. Neyse nasıl olsa oturacak şimdi aynı anda bir daha boyatıp saçımı yıpratmayım dedim bir süre öyle dolaştım. Bu dönemde saçlarım genellikle toplu gezdim ki belli olmasın :) Sonra yine diplerinden yeni saçlar çıktı ve ben yine kuaföre gittim. Tüm saçımı boyadı bu sefer biraz daha açık olsun istedim. Ama 3 farklı renk tonu oluştu saçımda, deliye döndüm…

O zaman öğrendim ki her kuaförde saç boyatılmazmış. Benim yıllardır saç kesimine çok güvendiğim kuaförüm boya işinde pek iyi değilmiş. Annem başka bir kuaföre gitmem konusunda diretti, ama ben tanımadığım kuaförler konusunda tedirginimdir, daha da kötü olmasından korktum. Aynı dönemde kendi saçını kendisi boyayan bir arkadaşım vardı. Ben de kendim boyamaya karar verdim.

saç rengi seçmek

İlk deneme çok daha hüsrandı. Çünkü hayatımda ilk kez kendi kendime saç boyamak için boya alıyordum ve boya kutularının üzerindeki resimlere kandım. Sonuç kopkoyu ama garip bir renkte saçlardı. Moralim yerlerdeydi. Bir kuaföre gidip hemen o gün üzerine tekrar boyatabilirdim, ama açmak için bir şeyler kullanacaktı ve saçım iyice yıpranacaktı. En iyisi akmasını bekleyim dedim. Aradan 1 ay geçtiğinde saçlarımdaki boya iyice akmıştı ve daha önce boyattığım renge yaklaşmıştı. Ben de hangi marka, hangi renk, ne tip boya nasıl sonuçlar yaratıyor internette araştırmaya başladım. Sonunda bir renk buldum, krem bir boyaydı, aslında bakır-altın rengi arası bir rengi vardı. Ama koyuya yakın saçlarda karamel rengi sonuç veriyordu. Hemen aldım ve sonuç mükemmeldi. Tam istediğim renkte saçlarım vardı. Hem de yumuşacık olmuşlardı. Artık tamamdı, ömrümün sonuna kadar bu renge boyayabilirdim saçlarımı :) Hem de dip boya için aynı renk tutacak mı gibi bir korkum yoktu, nasıl olsa hep aynı rengi alacaktım! Ta ki 3-4 ay sonra boya üreticisi firma o renk kodlu boyaları üretmeyi durdurana kadar. Bir parfümeride 2-3 tane son kalmış boyayı bulup aldım ve birkaç ay daha beni idare etmesini sağladım. Ama o boyalar bittiğinde ne yapacağım bunu bulmam gerekiyordu.

Araştırmalar tekrar başladı. Aynı markanın daha sıvı olan bir varyantı vardı. Renk kodunun çok az farklısı bir rengi vardı. Yine altın-bakır arası bir renkti ve koyu saçlarda benzer sonuç oluyordu. Denemek lazım dedim ve aldım. Krem boya ile kendi saçını kullanmak çok kolaydı ama bu sıvı boya kesinlikle çok zordu. Rengi güzel olmuştu ama inanılmaz çok aktı ve saç rengim açıcı kullanılmış gibi açılmaya başladı. Üstüne bir de keçe gibi oldu. Araştırmalar tekrar başladı.

İşin komiği o dönemde tutturmuştum karamel rengi diye. Başka renk istemiyordum. Saç rengimi seviyordum. Bir gün markette aynı markanın başka bir varyantı çıktığını gördüm. Daha doğal özlerden oluşan bir krem boyaydı ve tam kalıcı değildi. İçinde açıcılar da yoktu. Yaklaşık 1 yıldır boyaların uzmanı olma yolunda ilerliyordum, açıcı yoksa daha az zarar verir dedim. Ama açıcı bir boya olmadığı için sınırlı rengi vardı. En açık rengini buldum, balköpüğü. Denedim ve saçlarım yine yumuşacık oldu. Daha koyuydu ama kızılımsı değildi. Daha önceleri hep kızılımsı bir rengi oluyordu. Şimdi açık kumral olmuştum. Çok da sevdim. Bu arada saçlarım belime kadar uzanıyordu ve ben salına salına dolaşıyordum. Dipleri çıktığı zaman tek bir kutu boya diplerini boyayıp tamamına yedirmeme yetiyordu daha ne olsun :)

Zaman geçti, saçlarımdan yine sıkılmaya başladım. Mezuniyetime çok az kalmıştı. Yaz da gelmişti. Mezuniyet öncesi projeler, sınavlar, saçlarımın dipleri çok çıkmıştı ve ben boyamak istemiyordum. Mezuniyet balosuna 1 hafta kala bir karar verdim, kimseye de söylemedim. Saçlarımı kendi rengine boyayacaktım ve ense hizasında kestirecektim! Yaptım da :) Aynı boyanın en koyu rengiyle. Çok güzel kapattı o açık saçlarımı. Yaz boyu bir daha boyamadım saçımı, haliyle aktı. Ama olsun, boyamadım. Ama kendi rengimden tekrar sıkılmaya başlamam uzun sürmedi. Bu sefer kuaförde açtırmaya karar verdim saçlarımı!

Kuaförün yolunu tuttum, oreal denen şey ile tanıştım. Balköpüğü saçlarıma merhaba dedim. Ama o dönemde İstanbul’a taşınmıştım ve gittiğim kuaför Ankara’daydı. İstanbul’da kuaför edinmem gerekiyordu. İstanbul’da güvendiğim bir kuaför buldum, o dönemde Anadolu’da oturuyordum ve eve yakındı. Ama birkaç ay sonra Avrupa yakasına taşındım. Birkaç kez daha gittim ama
o kadar zor geliyordu ki, saçlarımı boyatmak için tüm bir günümü yiyordum. Sonra bir gün şöyle bir şey oldu: önemli bir toplantım vardı ertesi gün ve saç diplerim siyah kendisi bal köpüğüydü. Eve dönerken markete girdim ve koyu kızıl bir boya aldım! Saçlarım koyu ketçap rengi oldu ve hayatımda işte bu benim rengim dediğim andır :) Bu sefer yeni çıkan köpük boyalardan birini kullanmışyım ve 1 kutu köpük boyanın ne harikalar yaratabildiğine şahit oldum. Gören herkes saçlarımın rengine bayıldı. Şu an hala (4 aydır sanırım) bu renk saçlarım.

Bu uzun hikayeden sonra gelelim evde saç boyamadan önce bilmek gerekenlere. Öncelikle cesur olmak şart. İlk defa boyayacağınız bir renkse sonuç beklediğinizden farklı olabilir, ama hemen üzerine başka bir renk boyamaya çalışmak hem saçlarınızı yıpratır hem de rengi daha da kötüleştirir. Kutuların üzerindeki mankenlerin renklerine kanmayın. Mutlaka kutunun arkasını çevirip okuyun. Çünkü kimi boyalar açıcı özelliğe sahip, kimisi ise değil. Şöyle düşünün, markalar genelde yabancı, bu markaları kullanan beyaza yakın saçlı kadınlar var bu dünyada. Onlar da saçlarını koyulaştırmaya çalışıyor. Siyah saçınızı sarı ama içinde açıcı olmayan bir renk ile boyarsanız sonuç hüsran olur, hatta saç renginiz daha da koyulaşabilir bile.

İçinde açıcı olan boyalarda ise şunu unutmamak gerekiyor: saçın kendisi koyuysa ya da koyu renge boyanış ise çok açık renk için boyanın içindeki açıcı yeterli değil. Kuaförde saçlarınızın rengini önce açtırmanız gerekir. Krem boyalar sıvı boyalara göre daha kolay uygulanır. Ama en kolayı köpük boyalardır. Bir kere kendi saçınızı boyamaya başladıktan sonra özellikle koyu renklerde renk değiştirmek zordur, zaman alır. Sabır gerekir, yine başa döndük, cesaret gerekir. Kızıllı renklerde ise üzerine başka renk uygularken koyulaştırmak kolaydır ama kızıldan kurtularak açmak isterseniz saçınızı, uzun bir süre (1.5-2 ay) boyamayıp boyanın iyice akmasını beklemeniz gerekir. Tüm bunların yanında, saçlarınızı kendiniz boyadığınızda saçlarınıza yaptığınız bakımı arttırmanız gerekir, çünkü kutu boyalar profesyonel boyalara göre genelde saçlara daha çok zarar verir. Özellikle yazın güneş, deniz, havuz, sıcak hava, nem, saçın daha çok yıpranmasına sebep olur. Ayrıca saç boyaları yazın daha çok akar. Bu yüzden hem bakımı hem de boyama sıklığını arttırmanız gerekir. Son olarak saç boyadıktan sonra içinde özellikle kızıl barındıran ya da çok koyu olan bir renk kullandıysanız, 1 hafta boyunca saçlarınız ıslakken kıyafetlerinizin, yastığınızın ve havlunuzun boyanmasına hazırlıklı olun. Çoğu boyanın bu yolla boyadığı havlular vs yıkandığında çıkıyor. Ama yine de benim buna çözümüm saç boyama dönemi kullanılacak saç havlusu ve yastığın ayrı olması (hep aynısı boyansın yani) ve o dönemde saçlarım ıslakken açık renk kıyafet giymemek.

Hamiş: saçlarınızı kendiniz boyamaktan korkmayın, biraz cesaretli olun. Kendi kendine saç boyamak gerçekten çok pratik çünkü yarım saat – 45 dakika sürüyor sadece. Renk konusunda da cesur olun, beğenirseniz hep aynı rengi almanın avantajını kullanın. İyi boyamalar!

Yazan ve fotoğraflar: Sinem Çomarlı

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kendi Saçını Kendin Boyamak” için 26 yorum

 • 13 Haziran 2014 tarihinde, saat 10:44
  Permalink

  Merhaba sinem hanim benim saç rengim çikolata kahve rengiydi sonra biraz acmak istedim kumral rengini cok severim o yüzden ayda bi dibim geldikçe kendim açayım dedim ama denize gittim geldim diye mi bilmem boya aldim sari renk azcik azcik açıyor diye ama bi boyadim sacim turuncu oldu ve c.ba günü balom var rengi beğenmedim ve tekrar çikolata kahve yapmak istiyorum çikolata kahve köpük boya ile sizce çok mu zarar görür sacim cok onemli benim için :/

  Yanıtla
 • 05 Aralık 2013 tarihinde, saat 22:41
  Permalink

  benm sacımda koyu ve bır cok işlemm gördüü bayaa yıprandıı uzamıyoo bile senn sabrede bilmişsınn ben hep ustune ustune bi daha boyadım :(buna rağmenn ben hala sacımı bal köpüğüne boyatmak istiyomm hangi marka boya kullandınn bana yardımcı olur musun

  Yanıtla
 • 02 Eylül 2013 tarihinde, saat 23:50
  Permalink

  Mrb sacim dipler karemel desem dil acik kahve desem dil sol ustfe 2. Resim olsun istiyorum o hangi renk marka ve numarasini yazarmisin nsl tek bi renk olarak toparlicam sacimi bilmiyorum bi cozum onerirsen sevinirim

  Yanıtla
  • 27 Ocak 2014 tarihinde, saat 16:30
   Permalink

   avon altın açık kahverengi bnm ole çok memnunum fiyatı 9,90-11,50 arasında bişi süperr öneririm

   Yanıtla
 • 16 Nisan 2013 tarihinde, saat 20:47
  Permalink

  sinemmmmm son boyadıgın renk akmadı mı nerdeyse kızıla yakın cünkü

  Yanıtla
 • 13 Mart 2013 tarihinde, saat 09:26
  Permalink

  Adaşımm öncelikle merhaba (: Nasılsın
  Benimde sana bir kaç sorum olacak izninle Beyaz tenli ela gözlüyüm saçlarım doğal rengi koyu kahverengi ama ben bu saç renginden sıkıldım çok mat duruyor bir değişiklik yapmak istiyorum sence hangi rengi boyamalıyım ve hangi boya iyi olur yardımcı olursan sevinirim

  Yanıtla
 • 23 Ocak 2013 tarihinde, saat 17:06
  Permalink

  benim saç rengim koyu kumral gözlerim yeşil mavi saçlarımn uçlarına ve aralarına bal köpüğü yapsam yakışır mı olur mu sizce ?

  Yanıtla
 • 15 Ocak 2013 tarihinde, saat 20:53
  Permalink

  saçım orta kahve kendi saçım boya değil yeliz kuvancının saç rengini biliyor musunuz o rengi evde kendim nasıl tutturabilirim.

  Yanıtla
 • 10 Ocak 2013 tarihinde, saat 00:21
  Permalink

  Merhaba sınem sana bır şey sormak ıstıyorum bugday tene 2 fotograftakı sac rengı nasıl durur o rengı cok begenıyorum sence nasıl gder sacım koyu kestane yada hangı renge boyamalıym.

  Yanıtla
 • 28 Aralık 2012 tarihinde, saat 23:57
  Permalink

  merhaba çok yararlı bir yazı tebrikler. her ay kuaföre gitmek hem bütçe hem olacak mı olmayacak mı ayrı bir tedirginlik. uzun zamandır evde kendi saçlarını boyayan biri olarak şunu söyleyebilirim ki köpük boyalar ya da parfümeride satılan boyalar çok iyi sonuçlar vermiyor. kuaförlerin kullandığı boyalardan kullanmak gerekiyor. bu boyalar da marketlerde ya da kuaförlerde satılmıyor malesef. reklam olur mu bilmiyorum ama http://www.kozmoya.com sitesinden her ay düzenli olarak matrix 8bc alıyorum ve boyuyorum, oksidan malesef 1 litrelik satılıyor bir kez alıp sürekli kullanabilirsiniz. herkese başarılar dilerim :))))))

  Yanıtla
 • 23 Aralık 2012 tarihinde, saat 19:54
  Permalink

  Merhabalar sinem kesinlikte yukardan ikinci resmindeki saç rengine bayıldım benim saçımda röfle üstüne biraz koyu sarı var senin o rengini nasıl tutturabilirim ve kendim boyamak istiyorum hangi marka ve numarasını verirmisin teşekkürler

  Yanıtla
 • 22 Eylül 2012 tarihinde, saat 15:03
  Permalink

  merhaba :) başka bir yazınızda saçınızın sadece güneşte kızıl olan bir kahverengi olduğundan bahsetmişsiniz, acaba o renk fotoğrafta en sağdaki güneş gözlüklü olan mı? yukarıda ateşli sıcak kahve dediğiniz?

  Yanıtla
 • 25 Temmuz 2012 tarihinde, saat 11:04
  Permalink

  tesadüfen okudum macera niyetine :) sinem

  Yanıtla
 • 19 Temmuz 2012 tarihinde, saat 21:54
  Permalink

  merhaba yukardan ikinci resmin marka ve numarasını verir misiniz teşekkürler…….

  Yanıtla
 • 06 Temmuz 2012 tarihinde, saat 16:06
  Permalink

  üstte soldan ikinci renk çok yakışmış..

  Yanıtla
 • 03 Temmuz 2012 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  sinemcim bende çok boyamışımdır saçımı taaki siyaha boyayana kadar mutluydum..Düğünüm için siyaha boyamıştım gerçektende harikaydı hele kınamda mor elbise üstüne beyaz ten simsiyah saç göz kamaştırmıştım..Amaaa siyahın üstüne başka bir renk tutmayacağını bilmiyordum..Düğünden sonra siyah benle epey bir gitti akmadı saçlarım uzadı ama hala siyah durdu hamilelik doğum derken boyamaya karar verdim.Saçımın yarısı siyah yarısı yarısı kendi saç rengim kahveydi ve komik duruyordu..Gittim bir bıya aldım tıpkı senin gibi arkasındaki resme aldandım boyadım banyodan çıktığımda saçım korkunçtu.2 renk olmuştu saçım yine ama daha kötüydü aynı satanist gibiydim:) 2 ay oldu hala böyle dolaşıyorum ortalarda 2 gün önce kestirdim saçlarımı şimdi yeniden boyamak istiyorum ama sıkıntı olmazmı biraz var hala siyah akmış boya uçlarda.senin soldan en üstten 2.fotona bayıldım banada çok gider o renk..hangi boya ve kodu ne o rengin..sevgilerle ;)

  Yanıtla
  • 09 Temmuz 2012 tarihinde, saat 10:01
   Permalink

   Selam Şeyma, evet siyahın üzerine kendin boyadığında hiçbir boya tutmuyor, renk daha da kötü oluyor. Bence bir kereliğine bir kuaföre gidebilirsin, özellikle bildiğin tanıdığın güvendiğin biri olsun. Kuaförlerde saçtaki boyayı akıtan malzemeler kullanıyorlar, ya bu tarz bir malzemeyle saçındaki siyahı akıtabilir, ya da çok daha açık renk olsun istersen oriel denilen açıcı ile saçlarının rengini açabilir. Bahsettiğin renk yine L’oreal’in Casting Creme serisinden Bal Köpüğü rengi, kodunu hatırlamıyorum. Benim tavsiyem bu renge yakın bir rengi 1 kereliğine kuaförde boyatman, sonrasında gönül rahatlığıyla evde kendin boyamaya devam edebilirsin ;)

   Yanıtla
 • 28 Haziran 2012 tarihinde, saat 23:12
  Permalink

  Merhaba, herkes benzer bir süreçten geçmiştir, ben de farklı renklerde de olsa nerdeyse benzerini yaşadım:) Benim sormak istediğim şey saçların ne kadar döküldü? Daha doğrusu ne kadar zarar gördüğünü hissettin? Dökülme veya başka bir zararı ne kadar süre devam etti?

  Yanıtla
  • 29 Haziran 2012 tarihinde, saat 11:37
   Permalink

   Merhaba Gül, aslında sanırım şanslıyım, saçlarımdaki dökülme normalin üstüne hiç çıkmadı, ne yaparsam yapayım hiçbir değişiklik olmadı. Bazı boyalar saçlarımı sertleştirdi, ama boyalı saçlara daha çok bakım gerekiyor sadece şampuanla yıkamak yetmiyor bu yüzden de sertleşmesinin de önüne geçebildim. Kısacası yazıda anlattığım denemelerden birkaçında saçım yıpranmış olsa da şu anda çok sağlıklı..

   Yanıtla
 • 28 Haziran 2012 tarihinde, saat 10:58
  Permalink

  Merhaba son kullandığınız koyu kızıl boyanın marka ve numarasını yazar mısınız?Teşekkürler…

  Yanıtla
  • 29 Haziran 2012 tarihinde, saat 11:39
   Permalink

   Merhaba Gülizar, L’oreal’in yeni köpük boya serisi Sublime Mousse’un 56 numarası, ateşli sıcak kahve olarak geçiyor.

   Yanıtla
 • 27 Haziran 2012 tarihinde, saat 13:06
  Permalink

  Bu resimlerde ki bayan siz misinizz??

  Yanıtla
 • 26 Haziran 2012 tarihinde, saat 23:30
  Permalink

  Her genç kız bunalımlı bir döneminde boyalara sarılıyor. Deneyimli anneler saçlarına zarar vermesinler diye yardım etmeyince ya da kızımız keçi gibi olunca başlarını belaya sokuyorlar. Hangimiz aldanmadık kutunun üstündeki renge, beceriksiz kuaförlere…. Kaç tshirtü kurban etmedik:)) Okuyupta ders alsın hatunlar:)))

  Yanıtla
  • 27 Haziran 2012 tarihinde, saat 09:24
   Permalink

   demetcim tatlim, yaziyi okumussun ki bu beni cok mutlu etti :) allahtan cok buyuk facialar gelmedi benim basima, ama tum ailede boya uzmani oldum ciktim :) opuyorum cok ;)

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR