Nemlendiriciler Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler! nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 4 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk bakım, cilt tipleri, güzellik, losyonlar, nemlendiriciler, yüz nemlendiricileri, Güzellik Sırları

Nemlendiriciler Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler!

Yayın Tarihi: 29-05-2012
4 5 5 1

Her ne kadar kişisel bakım ve güzellik konusunda ahkam kesiyor olsam da, yüz kremlerine çok alışkın biri değilim. Normalde insanlar cildini nemlendirmeyi unutur ama mutlaka yüzünü nemlendirir, bendeki de tam tersiydi. Hatta çoğu kişi gibi yüz kremi kullanmanın sivilcelenme yapacağına inanıyordum.

Gelelim dönüm noktasına. Bazı yanlış bilinen gerçekleri öğrenmem, yüz nemlendirme konusunda ne kadar yanlış düşündüğümü göstermiş oldu.

Öncelikle cildimizin kendini 21 günde yenilediğini söylemek istiyorum. Bu yüzden en önemli nokta bir nemlendiricinin cildinize iyi gelip gelmediğini anlamak için 21 gün sabretmeniz gerekiyor.. Ayrıca hanımların korkulu rüyası cildinin yaşlanmasıdır. Cilt nemsiz kaldığında kurumasının yanında kırışıklık oluşumuna da çok yatkın oluyor. Pek çok kadının doğru ya da yanlış bir nemlendirici kullanması için en önemli sebep bu olabilir sanıyorum :)

yüz nemlendiricileri

Cildinizi ve yüzünüzü nemlendirmek için sadece kremlere mahkum değilsiniz. Benim gibi yağlanma hissini sevmiyorsanız ve yoğun kremlerden hoşlanmıyorsanız bir de hemen emilme özelliğine sahip losyonları deneyin derim. Losyonlar kremler kadar yoğun olmayan, pek çoğunuzun nemlendirici süt sandığı, daha sıvı nemlendiriciler. Pek çok markanının losyonu mevcut. Kremle arasındaki farkı nasıl anlayacağız derseniz, kremler genellikle kavanozlarda, losyonlarsa şişelerde satılıyor. Bunun da temel sebebi krem daha yoğun olduğu için parmaklarınızla kavanozun içinden alabiliyorsunuz ama losyonlar sıvı ve şişeden dökmeniz gerekiyor. Hemen emildikleri için aslında benim tüm vücudum için nemlendirici olarak losyon kullandığımı itiraf etmem gerek.

Yüz kremi ya da yüz losyonu alalım tamam da, hangisini alacağız derseniz. Öncelikle cildinizi tanımanız gerekiyor. Cildiniz yağlı mı, kuru mu, normal mi yoksa karma mı? O zaman bir gerçek daha söyleyim, pek çok kişi yüzünün yağlı ya da kuru olduğunu sanır ama aslında dünyadaki çoğu kişi karma cilt tipine sahip. Karma demek, cildin belli bölgelerinin çok kuru belli bölgelerinin de yağlı olmaya meyilli olması demek. Kuru ciltlere genellikle daha yoğun kremler ya da losyonlar kullanmak gerekir. Ama karma ve normal ciltlere istediğiniz krem ya da losyonu kullanabilirsiniz :) Yağlı ciltler ise daha az yoğun nemlendiricileri tercih etmeli. Bir başka yanlış bilinen gerçek ise, yağlı cilde sahip kişilerin nemlendirici kullanmalarına gerek olmadığı. Unutmayın, her cilt neme ihtiyaç duyar! Yüz nemlendiricileri doğru seçilirse sivilce de yapmaz  ;)

 

Ben göz için ayrı, yüz için ayrı, vücut için ayrı krem almaya uğraşamam diyenlere bir öneri. Çok yoğun olmayan bir vücut losyonunu yüzünüzde de kullanabilirsiniz! Ama şimdi anlatacaklarıma dikkat. Yüz özelindeki nemlendiriciler genellikle güneş koruma faktörü, kırışık önleyici gibi farklı özelliklere de sahiptir. Ancak vücut nemlendiricilerinde bu özellikler genelde bulunmaz. Bu yüzden özellikle yazın yüzünüze güneş koruma faktörlü nemlendiriciler kullanmaya özen gösterin derim, böylece daha geç yaşlanırsınız! Buyrun yaşlanmamak için bir öneri daha :) Derseniz ki, e o zaman güneş losyonlarını yüzüme süreyim, yağlı hissi tüm gün hissedip çabuk vazgeçeceğinizi garanti edebilirim :)

Bu kadar ahkam kestikten sonra, son uyarım şudur ki, yüzünüz ve elleriniz dışında tüm vücudunuzu her gün nemlendirmeyi unutmayın. Cildimiz bizi koruyan bir mucize ve bizim de ona çok iyi bakmamız gerekiyor!

Hazırlayan: Sinem Çomarlı

Etiketler: , , , , ,

Nemlendiriciler Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler!” için 4 yorum

 • 27 Mart 2014 tarihinde, saat 16:20
  Permalink

  Merhaba, nemlendirme için önerim; Yeni tanıştım Bionem krem.. kadar güzel ve etkili ki özellike tüm cilt tipleri için çıkarttıkları el yüz ve vücut kremi bir harika.. tavsiye ederim.

  Yanıtla
 • 30 Mayıs 2012 tarihinde, saat 12:37
  Permalink

  Mutfak sırlarıyla ılgili ve yemek konusunda geniş açıklamalı sayfanız muhteşem. tebrikler. bir çok kadın bu sayfalardan aydınlanacaktır. gördüğüm paylaşımları sayenizde kadını aydınlatmak için arada köprü oldum. ve paylaşıyorum.

  Yanıtla
 • 29 Mayıs 2012 tarihinde, saat 15:00
  Permalink

  çok faydalandım bu posttan, teşekkürler güzel ve yararlı önerileriniz için :)

  Yanıtla
  • 05 Haziran 2012 tarihinde, saat 13:28
   Permalink

   Gülşen Hanım beğenmenize çok sevindim, teşekkür ederim :)

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR