Yaz Sıcaklarında İlaç Gibi Gelecek Saç Modelleri nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 1 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk dağınık toğuz modelleri, örgü saçlar, tatil saç modelleri, tatil saçları, yaz saçları, yazlık saç modelleri, Güzellik Sırları

Yaz Sıcaklarında İlaç Gibi Gelecek Saç Modelleri

Yayın Tarihi: 09-07-2012
4 5 5 1

Geçenlerde yazdığım saç boyama ile ilgili yazıya çok güzel yorumlar aldık. Ben de hazır saçlarla ilgili yazmaya başlamışken devam edeyim dedim. Ben yazın saçlarını kazıtası gelenlerdenim. Dalgalı saçlarım yazın nemden ve sıcaktan ne kadar fön çeksem de kabarıyor, zaten günde 2 kez duş almaya başladığım için saçlarıma o sıcakta fön çekmek birkaç saat için kendime eziyet etmekten öteye geçemiyor. Saçlarımı kendi haline bıraktığımda sıcaktan bunalıyorum ve saçma sapan bir şekilde toplamamdan önce 5 dakika kendi halinde kalıyor. Tatilde ya da küçük kaçamaklarda denizden-havuzdan çıktığında saçlarımı ne yapacağımı şaşırıyorum. Yaz geldi düğünler arttı ama açık saç modelleri sıcaktan saçma sapan bir hal alıyor. Saça sıkılan spreyler, sürülen köpükler vs de sıcaktan iyice rahatsız hissettirmeye başlıyor. Kısacası yazın saçlarımla başım dertte. Yalnız olmadığımın da farkındayım. Kendi çapımda bulduğum çözümleri sizinle de paylaşmak isterim.

Muhtemelen uzun bir yazı olacak, baştan uyarayım :)

Günlük saçlardan başlamak isterim. Dedim ya, yaz gelince günde en az 2 kez duş alır oluyorum (sabah kalktığımda ve akşam eve döndüğümde). Bazen akşam eve uğrayıp geri çıkacağım günler oluyor, bu günlerde duş sayısı da haliyle artıyor. E bu kadar sık saçlarımı yıkarken ne saç bakımı kalıyor, ne saçımın rengi uzun dayanıyor, ne de saçlarıma her seferinde şekil vermek kolay oluyor. Benim çözümlerim şöyle: saçları her seferinde şampuanlıyorum ama yazın saç kremi kullanımımı azaltıyorum. Bunun yerine yıkama sonrası uygulanan ve saçların tararken kırılmasını engelleyen ve taramayı kolaylaştıran spreyler kullanıyorum. (Her ne kadar saç kremi saçların bakımı için önemli olsa da, çok sık saç kremi kullanımı saçları iyice yıpratıyor. Daha uzun vadeli yoğun bakımlar yazın şart.) Yazın saçlarımı kurutmak, fön makinesi, düzleştirici, maşa gibi saç şekillendiriciler kullanmak benim kabusum. O sıcakta hiç çekilmiyor. Benim size önerim saçlarınızın doğal haliyle yazın barışmanız. Ben eğer çok kısa bir sürede evden çıkmam gerekiyorsa, yazın saçlarımı farklı şekillerde örüyorum. Sizin için de birkaç değişik model buldum, hepsi de çok şık ;) Saçlarınızı iyice kurulayıp nemliyken ördüğünüzde hem çok düzgün oluyor, hem de hemen kurumadığı ve toplu durduğu için sizi bunaltmıyor. İkinci bir alternatif saçları sıkıca toplamak ya da balerin topuzu yapmak. Bu modelleri de yine saçınız ıslakken kolayca yapabiliyorsunuz. Saçları sıkıca toplamadan ya da balerin topuzu yapmadan önce bazı yerlerini minik minik örmek ya da farklı yerlerden saçı ayırıp kıvırmak saçlarınızda şık duruyor, denemenizi tavsiye ederim. Ayrıca rengarenk tokalarla, taşlı firketelerde vs saçlarınızı daha da şıklaştırabilirsiniz. Evden çıkmadan önce biraz da olsa vaktiniz varsa, saçlarınızı bir süre kendi haline bırakın. Kendi kendine kurumalarını ve hafifi dalgalanmalarını sağlayın. (Dalgalı saçlılar kendi haline bıraksalar yeterli oluyor, düz saçlılar saçları dalgalandırmak için uçlardan dibe doğru hacim verebilir, birkaç yerinden saçları kıvırabilir, böyle kururken daha hacimli ve hafif dalgalı saçlar elde edebilirler). Hafif dalgalanan ve kurumak üzere olan saçları, dağınık bir şekilde firketeler ile ensenin biraz üstünde toplamak da yazın en kolay saç modellerinden. Yine renkli ya da taşlı firketelerde saçlara renk katılabilir. Ben bu modeli yaptığımda en sevdiğim şey, renkli bir bandı saçıma takmak, hem rahat hem de şık bir görünüm elde ediliyor. Geçen yaz en sık kullandığım modelden de bahsetmeden geçemeyeceğim, saçları tam ortadan ya da yandan ayırıp öne düşen kısımdan iki tutamı kıvıra kıvıra enseye kadar getiriyorsunuz, ve bu tutamları ensede tutturuyorsunuz. Sonra da ensede düğer saçlarla birlikte bir topuz yapıyorsunuz. Saçlar ıslakken de yapılabiliyor ve inanılmaz kolay, şık ve rahat oluyor ;)

yazlık saç modelleri

Gelelim tatile. Yaz tatillerinde deniz, kum, güneş 3’lüsünü tercih edenlerden bazılarının yaptıkları ve benim hiç anlam veremediğim bir eylem, saçlarım bozulmasın diye kafalarını suya sokmamak. Bildiğimiz üzere belli başlı tatil yörelerinde fönlü saçlarla ve makyajla plaja inenler mevcut. Beni az buçuk yazılarımdan tanıdıysanız böyle konularda rahatlıktan ve doğallıktan yana olduğumu anlamışsınızdır. Plajda makyaj yapmak başlı başına saçmalıkken, fönlü saçlar saçmalığın daniskası. Nefretimi de kustuğuma göre, gelelim denizden-havuzdan çıktıktan sonra ıslak saçlarla neler yapılabileceğine. Ben plajda da saçları açık dolaşamayanlardanım. İlk taktiğim sudan çıkarken saçlarımı suyun içinde toplamak. Saçlarınızı suyun içinde şöyle bir salladığınızda ne dolaşık kalır, ne de saçları taramadan nasıl ıslak ıslak şekil vereceğim derdi. Bu şekilde sudan çıktıktan sonra, çeşitli bantlarla, fularlarla, hatta güzel tülbentlerle saçlarınızı bantlayabilirsiniz. Bu rengarenk aksesuarları saçlarınıza değişik şekillerde bağladığnızda plajda sizden havalısı olmaz. Benim geçen seneden kalma bir örneğim aşağıda ;) (Fotoğraf için special thanks to Yiğit Eken) Tepeden fiyonk yapmak benim favorim. Ayrıca bu tarz aksesuarlar ıslak saçlarınızdan üstünüze ya da yüzünüze su akmasını da engelliyor. Yok ben saçlarımı taramadan oturamam derseniz, klorlu ya da tuzlu sudan çıktığınızda saçlarınızın keçe gibi olacağı gerçeğiyle yüzleşmeniz gerekiyor. Bu saçları kırmadan taramak çok zor. Bu yüzden de yine bir spreyden yardım almak işleri kolaylaştıracaktır. Saçlarınızı taradıktan sonra yandan bol bir örgü yapıp, yine bir bant takmak sizi plajın gözdesi yapabilir, benden söylemesi. Son olarak kıskaçlı şık bir toka ile saçlarınızı dağınız bir şekilde tepeden toplayabilirsiniz, bunu da çok severim :)

Tatilde gece saç yapmak da hayli zordur. Gece saçlarınızı kendi haline bırakmak istemiyorsanız, yazın gündüz yapılabilecekler arasında saydığım modelleri, geceye uyarlamanız yeterli. Daha hacimli, daha üstüne çalışılmış gibi görünen saçları aynı modellerde elde edersiniz.

Yaz gelince düğün mevsimi açılır. Yazın ben düğünlerde açık saç modelleriyle hiç rahat edemem. İlla ki bir şekilde saçlarım toplanmalı. Bu sene maşa yapılmış saçları dağınık bir şekilde yandan toplatıp, aralarına minik örgüler attırmak moda. Balerin topuzu ya da o tarz sıkı topuzların modası zaten hiç geçmez. Dümdüz fönlenmiş saçları sımsıkı tepeden toplatmak da bir başka alternatif olabilir.

Yazın saçlarla baş etmek zor azizim, yazın saç bakımı da başka bir yazının konusu olsun, çok uzun bir yazı olmasın :)

Yazın saç toplanır, bu yazının özeti de budur :)

Yazan & Kolaj: Sinem Çomarlı

Etiketler: , , , , ,

Yaz Sıcaklarında İlaç Gibi Gelecek Saç Modelleri” için bir yorum

  • 16 Ağustos 2022 tarihinde, saat 12:30
    Permalink

    Saç yıkamanın püf noktaları. SAGLIKli saçlarımızın için yapmanız gereken saçlarınızın fazla hasar incelme seyrelme yıpranma cansızlık olmaması için saçlarınızı ense bölgesinden yıkayınız. Ve ya yandan. Aşırı üst bölgeden yıkamak saçlarınızı deriyi inceltir yıpratır. Şampuan sabun aşırı sıcak su havlu fön makinesi gibi kullandığımız zaman saçlarımız zamanla incelmeler oluyor. Dökülüyor. Daha sağlıklı saçlarımız için saçlarımızın köntrölü sizin elinizde olsun. Saglıklı saçlar için.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir