Evde Nane Nasıl Kurutulur? (Kokusu Kaybolmadan) nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk fırında nane kurutma, kuru nane, mikroda nane kurutma, nane kurutma, nane nasıl kurutulur, Kış Hazırlıkları

Evde Nane Nasıl Kurutulur? (Kokusu Kaybolmadan)

Yayın Tarihi: 09-10-2021
4 5 5 1

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Ben elimin altında fazladan kalan yeşillikleri kurutmayı çok severim. Özellikle her pazara gittiğimde aman salataya katayım aman suya ekleyeyim diye taze nane alırım. Hep artar bende kenara koyar unuturum. Evde böyle ballış bir öğütücü (kızım) varken ve mutfakta birlikte vakit geçirmek hepimize iyi geliyorken hemen ufaladık kurumuş naneleri 😄💕

nane nasıl kurutulur

Naneleri yıkayıp demet halinde asarak 2-3 saat süzüldükten sonra kurumaya bırakabilirsiniz. Ben tek tek yapraklara ayırmakla uğraşmıyorum direk demeti elimde ufalıyorum. Bir müdahale olmadan kendi halinde kuruyan nane hem daha yeşil oluyor hem de daha nefis kokuyor.

Elinizle ufaladığınız naneleri varsa bir baharat öğütücüden yoksa da elekten geçirerek baharatlığa alabilirsiniz.
Aklınızda olsun, bazen sapı bağlı olduğu için tam kurumayan yapraklara denk gelirsem bağı açıp 1 dakika kadar mikrodalga fırında kurutuyorum.

Kalan sapları da atmayın, instagramdan bir takipçimin tavsiyesi üzerine yazıyorum. O saplar nane limon çayı yaparken çok güzel oluyormuş :)

Sevgiler…

Evde Nane Nasıl Kurutulur? (Kokusu Kaybolmadan) Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 bağ taze nane

Evde Nane Nasıl Kurutulur? (Kokusu Kaybolmadan) Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Naneleri hazır aldıysanız yıkayın süzülmeye bırakın ve kuruması için ister asın isterseniz temiz bir kağıt ya da bez üzerine yayarak kurutun.
  2. Kuruyan naneleri elinizle ufalayın. Saplarını ayırın ufalanan yaprakları ister baharat öğütücüden ister elekten geçirerek kavanoza alın. Nemsiz ve direk güneş almayan bir yerde saklayın.
Etiketler: , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR