Ödem Atıcı Rezeneli İçecek nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk 10 dk, cilde iyi gelen meyveler, cilde iyi gelen sebzeler, ev yapımı sebze suları, katı meyve sıkacağı tarifleri, kolestrol düşürücü içecek, meyvelerin faydaları, mide rahatlatıcı içecek, ödem atıcı içecek, rezeneli içecek, İçecekler

Ödem Atıcı Rezeneli İçecek

Porsiyon: 1 Kişilik Hazırlık: 5 dk Pişirme: 5 dk
Hiç Hoş değil!Eh işte!Güzel!Sevdim bunu!Harika! Harika!
( 3 oy 5,00/5)
3 5 5 1

4 malzeme ile kolayca hazırlayabileceğiniz bu içecek özellikle yaz aylarında kaybedilen sıvı ve mineralleri yerine koymak için ideal. İçerdiği antioksidanlar ile hem vücudumuzdaki toksinleri uzaklaştırmada hem de hastalıklardan korunmada oldukça yararlıdır. İçeriğindeki rezene ve taze sebze meyveler ile mideyi rahatlatma ve sindirimi kolaylaştırmada kullanılabilir. Yaz aylarında yaşanacak ödem problemi için yüksek sıvı ve potasyum alımının faydalı olduğu bilinmektedir. Çok fazla ödem problemi yaşayan ve taze sebze meyve tüketimi düşük bireyler için tavsiye edilir. Ayrıca içerdiği yüksek miktarda lif ile tok tutucu özelliği vardır, düşük enerji içeriği ile de zayıflama diyetlerinde kullanılabilir. Nanenin ferahlatıcı ve sakinleştirici özelliği ile de en serin stres savar olma özelliği taşır.

rezeneli içecek

REZENE

Rezenenin mide kasılmalarına, hazımsızlığa iyi geldiği ve sindirimi rahatlattığı geçmiş zamanlardan beri bilinmektedir. Bu özelliği dolayısıyla Pakistan ve Hindistan gibi çok baharatlı yemek tüketimi olan toplumlarda kullanımı yaygındır. Sindirim sisteminde oluşan rahatsız edici gazların uzaklaşmasını kolaylaştırması sebebi ile bebeklerde kolik ağrılarında dahi güvenle kullanılabilir. Ayrıca kadınlarda menstüral krampları rahatlattığı ve menstürasyon döngüsünü düzenlediği bilinir. Bu dönemde görülen baş ağrısı, bulantı, kusmaya da iyi geldiği kadınlarda yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. İçerisinde bulunan kimyasal bileşiklerin antibakteriyel ve antioksidan özellik göstermesi sebebi ile enfeksiyon ve yüksek ateş durumlarında kullanılabilir. İçeriğindeki yüksek oranda bulunan A ve C vitamini ile bağışıklık sisteminde yararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Özellikle kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılması tavsiye edilir. Birçok toplumda geleneksel olarak anne sütünü arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.

SALATALIK

İçerdiği lifler ile açlığı gidermesi ya da %95′ lik su içeriği ile sıvı kaybına iyi gelmesi sebebi ile özellikle yaz aylarının en serinletici atıştırmalığıdır. Sindirim sistemini düzenleyip, bağırsak hareketlerini hızlandırır. Tüm bu özelliklerinin yanında düşük kalori içeriği ile zayıflama diyetlerinde kullanımı son derece uygundur. İçerdiği yüksek sıvı ile vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasında etkindir. Hem bu özelliği hem de içerdiği biyoaktif bileşikler ile kanser gibi pek çok hastalıktan korunmada rol oynar. Vücutta yaşlanma sürecini yavaşlatır, cilt sağlığı ve elastikiyetini etkiler. Bundan dolayı kozmetikte kullanımı da yaygındır. Günlük potasyum alımımıza da katkı sağlaması ve bazı çalışmalarda gösterilen kolesterol düşürücü etkisi ile kalp hastalıklardan korunmamızda faydası vardır.

ELMA

Hem kış hem de yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan elma içerdiği yüksek lif ve antioksidanlar ile kanser, diyabet ya da kalp hastalıkları gibi hastalıklardan korunmada oldukça etkilidir. Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü tek başına yeterli olmamakla birlikte, elmanın kanseri önlemede en etkili meyve olduğunu belirtmiştir. Ayrıca kan şekerini yavaş yükseltmesi ve tok tutucu etkisi ile zayıflama diyetlerinde ya da kan şekerlerinde düzensizlik yaşayan kişilerde kullanımı uygundur. Düzenli tüketiminin sinir dokusunun bozulumu ile ilgili Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların görülme riskini düşürmektedir. Sinir sisteminde olan yararlı etkileri ile düzenli tüketimi sonucunda felç riskini de azalttığı çalışmalarda gösterilmiştir.

NANE

Nane içerisindeki aromatik bileşiklerin sinirleri yatıştırdığı, vücuda rahatlık verdiği eski çağlardan beri bilinmektedir. Bu yatıştırıcı etkisi ile sindirimi de kolaylaştırır. Mide yanmasına ve mide bulantılarına yararlı etkileri vardır. Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır. Ferahlatıcı etkisi ile baş ağrılarında kullanılabilir, özellikle migren ataklarında rahatlatıcı etkisi birçok hasta tarafından da onaylanmıştır. İçerdiği antioksidanlar ile pek çok hastalıktan korunmada ve bağışıklığın sağlanmasında rol oynar. Solunum yollarında yarattığı rahatlama ile astımlı kişilerde ya da özellikle sıcak yaz aylarında nefes alma problemi yaşayan kişilerde kullanılabilir.

Ön Yazı: Diyetisyen Beste Alimert

Tarif ve Fotoğraf: Nilay Tulum

Ödem Atıcı Rezeneli İçecek Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 adet rezene
  • 2 adet salatalık
  • 1 yeşil elmanın yarısı
  • Çeyrek demet taze nane

Ödem Atıcı Rezeneli İçecek Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Elmayı ve rezeneyi yıkayıp 4 parçaya bölün. Rezenenin sapını servis için ayırın.
  2. Salatalıkları yıkayıp boyuna 2 parçaya bölün.
  3. Tüm malzemeleri katı meyve sıkacağında sıkın.
  4. Meyve suyunu bardağa doldurun ve rezenenin sapıyla servis yapın.
Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR