Bakla Yaprağı Salatası nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk 15 dk, bakla tarifi, bakla yaprağı, bakla yaprağı salatası, bakla yaprağı salatasi tarifi, ege yemekleri, muğla yemekleri, muğla yöresel lezzetleri, Salatalar - Mezeler

Bakla Yaprağı Salatası

Yayın Tarihi: 12-12-2023
4 5 5 1

Baklayı hep zeytinyağlı ya da fava yapacak değiliz ya, bu sefer size bambaşka bir tarifle geldim 😍 Bildiğiniz gibi Muğla’ya taşınma serüvenimiz 9. ayına geldi ☺️ Tabi havası, suyu ve mutfağıyla (özellikle düğün yemekleriyle) kalbimi fetheden bir bölgedeyiz. Önümüzdeki günlerde sizlerle daha fazla Muğla yemeği de paylaşmayı çok istiyorum.

Özellikle havalar doğduğu için börülceli tarhanayı sıraya aldım. Yoğurtlamasından sonraki ilk tarifim de #baklayaprağısalatası olsun istedim. Her bölgede bakla yetişiyor ama türlü yemeği haricinde salatasını ilk defa burada tatma şansım oldu.

muğla yöresel lezzetleri

Herkesin bir usulü var direk doğrayıp hazırlayanlar var ama yaprakları hafifçe tuzla ezip tadını ekstra ortaya çıkarmak benim damak tadıma daha uygun. Zamanı gelince taze soğan yerine direk taze sarımsak doğrayarak da hazırlayabilirsiniz.

Limon ve zeytinyağı kullanabileceğiniz gibi nar ekşisi de eklenebilir ama ben lezzetini biraz daha parlatmak için limon ve balzamik sirke kullanmayı tercih ettim.

Tarifimi beğenmeyi, yorum yapmayı ve kaydetmeyi unutmayın. Sevgiler

Bakla Yaprağı Salatası Tarifi İçin Malzemeler

 • Körpe bakla yaprakları
 • 1 adet domates
 • 3-4 sap taze soğan
 • 1 iri diş sarımsak
 • Tuz
 • Zeytinyağı
 • Limon
 • (İsteğe göre nar ekşisi ya da balzamik sirke)

Bakla Yaprağı Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Körpe yaprakları toplayın ve 2-3 su yıkayın. 
 2. Yaprakları süzün ve ince ince kıyıp salata tabağına alıp biraz tuz ekleyerek ovun.
 3. Soğanı, somatesi  e saeımsağı doğrayarak ekleyin.
 4. Damak tadınıza göre zeytinyağını, limon suyunu ve sirkeyi ekleyip karıştırarak servis yapın.
Etiketler: , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR