Nikah Başvurusunda Gerekli Belgeler nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 3 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk evlilik, evlilik başvurusu, nikah, nikah başvurusu, nikah için resmi evrak, Evlilik Hazırlıkları

Nikah Başvurusunda Gerekli Belgeler

Yayın Tarihi: 28-04-2009
4 5 5 1

Hangi ilçe sınırları içinde oturuyorsanız o ilçenin evlendirme dairesine başvurmanız gerekmekte. Ben ve eşim Üsküdar Evlendirme Dairesi’ne başvurup işlemleri başlatmıştık, daha sonra izin belgesi alarak Beşiktaşta nikahımızı yapmıştık. Boluna vakit kaybetmemek için başvuru yapmadan önce evraklarınızı tamamlamanızı öneririm. Aşağıdaki listeye göz attıktan sonra başvuracağınız nikah dairesinden bilgi alın.

nikah için resmi evrak

1-Nüfus cüzdanları aslı ve fotokopileri.(resimli olması şarttır.)

2-Çiftlerden birinin Beşiktaş ‘da oturduğunu belgeleyen ikametgah Senedi ve fotokopisi(Beşiktaş ikameti olmayanlar bağlı oldukları İlçe Evlendirme dairesinden, izin belgesi alarak Beşiktaş Evlendirmeye müracaat edebilirler).

3-6’şar adet fotoğraf (fotokopi kabul edilmez).

4-16 yaşını doldurup,17sinden gün alan adaylar Aile Mahkemesinden izin belgesi.
17 yaşını bitirip 18 yaşından gün alan adaylar noterden alınmış anne-baba muvafakatnamesi ile evlenebilirler. (Anne veya babadan biri ölmüş veya ayrılmış ise velayet nüfus kaydı ile belgelenecektir).

5-Çiftlerin Nüfus Müdürlüğü’nden alacakları son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örnekleri ve fotokopileri.

6-Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 günü dolmayan bayanların Aile Mahkemesi’nden iddet müddeti kararı almaları zorunludur.

7-Daha önce evlenme, boşanma veya ölüm varsa nüfus cüzdanlarına işlenmiş son medeni halleri.

8-Yabancı uyruklu ise Pasaportun aslı ve resimli kısmından 2 adet fotokopi. İstanbul’daki konsolosluğundan alınacak bekarlık belgesi. İstanbul Vilayet Hukuk İşleri Bürosundan onaylatılıp 3 adet fotokopi çekilecek. İstanbul’da konsolosluğu yoksa Ankara’da ki Büyükelçiliklerinden alınacak bekarlık belgesi Dışişleri Bakanlığına onaylatılacak.

9-Sağlık raporları ve fotokopileri.Hükümet Tabipliği, Sağlık ocakları, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezlerinden alınacaktır.(sağlık raporundaki gerekli testler) HIV-ELISA, HBSAC-SARILIK, VDRL-SİFİLİS VE AKCİĞER RÖNTGENİ)

10-Müracaat sabah 08.30-11.30 saatleri arasında olup çiftlerin beraber gelmeleri gerekmektedir.

11-Evraklar siyah pilot veya dolma kalem ile doldurulacaktır.

12-Mal ayrılığı talebi olanlar, noterden yaptırmış oldukları MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİNİ müracaat sırasında yanlarında getireceklerdir.( 1 asıl,1 fotokopi)

13-Kızlık soyadını kullanmak isteyenler müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurmak zorundadırlar.

14-Müracaat evrakları alındığı tarihten itibaren 6 ay süre ile geçerlidir.

15-2 adet posta pulu.

Not: Gün alıp makbuz yatıranların iptali halinde para iadesi yapılmayacaktır.

Beşiktaş Nikah Dairesi

Etiketler: , , , ,

Nikah Başvurusunda Gerekli Belgeler” için 3 yorum

 • 10 Eylül 2010 tarihinde, saat 22:41
  Permalink

  bu bilgi isimize yarar diye dusunuyorum :)

  Yanıtla
 • 03 Mayıs 2010 tarihinde, saat 15:57
  Permalink

  Öncelikle bu yararlı bilgi için teşekkür ederim. site içinde çok yaralı bilgiler var hazırlayanların ellerine sağlık.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir