Gelinlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 7 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk bilezik, evlilik, Evlilik Hazırlıkları, gelin, gelin özellikleri, gelin prova, gelinlik, gelinlik alırken, gelinlik modeli, gelinlik modelleri, gelinlik provası, gelinlik seçmek, kolye, konsept, rüya, siluet, Evlilik Hazırlıkları

Gelinlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayın Tarihi: 15-06-2009
4 5 5 1

Evlenmeden önce internette ve mağazarlarda yaklaşık 3000 tane gelinlik modeli baktım ama bir türlü istediğim gelinliği bulamadım. En son Kadıköy’de bir arkadaşımın tavsiyesi ile gittiğim gelinlikçide işleme yapan kızın elinde bir gelinlik gördüm. Benim gelinliğim bu olmalı dedim, denedim sanki üstüme dikilmiş gibiydi 4 provadan sonra rüyalarımın gelinliğine sahiptim artık….

Buradaki bilgilerde benim gibi kararsızlık yaşayan beğenmeyen yada nasıl bir şey bakacağını bilmeyen gelin adayları için umarım faydalı olur.

Yaşamının bu en özel, en güzel gününde rüya gibi bir gelinliğin içinde masal prenseslerini andırmayı tüm genç kızlar düşler Ancak, çocukluğunuzdan beri hayallerinizi süsleyen ya da vitrinlerde gördüğünüz, dergilerde beğendiğiniz bir gelinliği yalnızca istemek yeterli değil. Önemli olan size yakışan bir modelin ve tarzın belirlenmesi. Ayrıca seçtiğiniz modelin düğün konseptiyle ve diğer tüm detaylarla uyumlu olması da gerekir…

siluet
Gelinlik Modelleri

BEDENİNİZE UYGUN BİR GELİNLİK SEÇİN
Düğün gününüzde, gelinliğinizle güzel gözükmek kadar rahat da olmak isteyeceksiniz. Bu demek oluyor ki terziniz ile provalarınızda gelinliğiniz üzerinde herhangi bir buruşturma, çekme, sıkma yapmadan gelinliğinizi seçmeniz veya diktirmeniz gerekiyor. Alışverişe çıkmadan önce iyi düşünün sadece güzel gözükmeniz aklınızda olmasın. Almak istediğiniz kolye, bilezik ve gerdanlık için bile bedeninize uygun olanı seçin.

Siluetinizi seçin
Tüm gelinlikler 4 ana siluetten oluşur.
Kabarık
Tüm kategoriler arasından en geleneksel olanıdır. Bedeninizi tam olarak sarar uzun etekten oluşur.

gelinlik1

Kraliyet
Belirgin özelliği; göğüs çevresinden belirgin bel çizgisine iner ve dar etek modeli ile biter.

Prenses
Omuzlardan dikey olarak inen ve çok geniş bir eteği olan modeldir. ( Model Çeşitleri “V” veya “A” şeklindedir.)

Kılıf
İnce kılıf şeklindeki bu siluet, beden boyunca çok ince bir çizgi halinde uzanır.

gelinlik

BEDENİNİZ İÇİN DOĞRU OLANI YANLIŞ OLANI!
Gelinlik Modeli Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?       Bedenimizde imkanımız olsa değişiklik yapmayı hepimiz istemişizdir. Tabi bu gelinler için istedikleri modelleri giyemedikleri zaman çok üzücü olur. Önemli olan bedeninizin kimliğini bilmeniz ve kendinize uygun gelinliği seçmeniz ve sizi, olduğunuzdan çok daha güzel gösterecek bir gelinliğe karar vermenizdir.

Narin Yapılı
Doğru olanı: Kılıf modeli veya “A” şeklindeki gelinlikler size uygun olur. Bu modeller sizin üzerinizde rahatsızlık vermeyecek bir şekilde duracaktır. Boyun çizgisi ile başlayan gelinlikler narin beden yapınızla uyum sağlayacaktır.
Yanlış olanı: Kabarık, hacimli gelinliklerden uzak durun. Bu modeller sizi kaplamış gibi gözükür.

Kemikli
Doğru olanı: Kabarık gelinlikler sizi bir balerin gibi gösterecektir. Tüm siluetinize uygun ve dengeli olmasını sağlayacaktır. Kılıf modelleri de size uygundur.
Yanlış olanı: Eğer köprücük kemiğinizin göze çarptığından şikayetçiyseniz, omuz üstü ince sakının. Göğüs bölgeniz düz ve dışarı doğru ise sert kumaşlardan sakının.

Kilolu
Doğru olanı: Şeritsiz kabarık gelinlikler bedeninizin kilolu alt kısımlarını saklayacaktır. Üst bedeniniz, boyun modelleri ile beraber alt bedeninizle uyum sağlayacaktır.
Yanlış olanı: “V” modelinden sakının. Bu model sizin üzerinizde olumsuz yönde göze çarpar.

gelinlik3

Geniş Beden
Doğru olanı: Omuzlarınızı gösterecek modeller sizin için uygun. Uzun kollu gelinlikleri de tercih edebilirsiniz. Dar korseli gelinlikler bedeninizin güçlü yapısını ortaya çıkaracaktır.
Yanlış Olanı: Omuzlarınızı saklamanızı önermiyoruz. Bu ters etki yaratabilir. Eğer omuzlarınızı kapatan bir model seçerseniz, olduğunuzdan geniş gözükürsünüz.

Büyük Göğüslü
Doğru olanı: Üst bedeni çok fazla olmayacak şekilde dar ve yukarı doğru kesime sahip gelinlik modelini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Kısa kesimli gene üstü dar bir gelinlik modeli dikkatleri üzerinize çekecektir.
Yanlış olanı: Dikkatli olup çok açık bir gelinlik modelini seçmeyin. İnsanların yüzünüze bakmasını istiyorsanız gelinliğinizin çok dar olmamasına dikkat edin.

Uzun Boylu
Doğru olanı: Uzun boylu iseniz her gelinlik modeli sizin için uygun olacaktır. “A” şeklinden kabarık modellere kadar…Omzu açık modeller sizin için uygundur.
Yanlış olanı: Uzun kollu modellerden uzak durun. Yukarı kesime sahip gelinlikler sizi olduğunuzdan uzun gösterebilir.

Toplu
Doğru olanı: Kraliyet ve kabarık modeller size uygundur.
Yanlış olanı: Kılıf modelleri ve düşük bedenli modeller sizi çok toplu gösterir.

Düşük Belli

Doğru olanı: Prenses silueti bedeninize tam oturur. Uzun etekli modelleri de tercih edebilirsiniz.
Yanlış olanı: Kılıf modelleri size olmaz. Bedeninizi saran bu model sizin istemeyeceğiniz dikkatleri üzerinize çekmiş olacaksınız.

gelinlik2

PROVALARINIZ

Provalardan Önce

Gelinliğinizle beraber hangi aksesuarı kullanacağınızı önceden belirleyip siparişinizi verin.
Tüm iç giyimlerinizi, ayakkabınızı hazırlayın.İç çamaşırınızda ve ayakkabınızda düğün günü sorun olmaması gerekir. Sütyeninizde veya ayakkabınızdaki küçük bir değişilik gelinliğinizin uygunsuz olmasına yol açabilir.

İlk Prova
Düğün gününüzden 6 hafta önce ilk provanızı yapın. Ailenizden birisini veya dikkati yoğun olan bir arkadaşınızı provaya götürün. Provaya yalnız gitmeyin. Provalarınız sırasında 2 unsura önem verin:
Gelinliğin sitiline, renklerine, ve bedeninize tam oturmasına dikkat edin.

Terzinize kulak verin. Genelde her terzinin yanında asistanı olur. Sizin için onlar en uygun modeli seçip dikeceklerdir. Sonradan rahatsızlık yaratacak bir durumun olmaması için terzinizin önerilerini dikkate alın.

Etrafınızı saracak şekilde yerleştirilmiş üç tane ayna karşısında gelinliğinize bakın. Prova yaptığınız yerde bunun sağlanmasını isteyin. Aklınıza takılan her şeyi söyleyin. Terziniz de sizin her isteğinizi yerine getirecektir çünkü bu mutlu günün sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyordur.

Kaynak: evlilik.com

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Gelinlik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” için 7 yorum

 • 22 Eylül 2023 tarihinde, saat 22:12
  Permalink

  daha bakıyorum henüz beğenmedim belki sevgilim yurt dışında özel olarak diktirir gelinligimi

  Yanıtla
 • 06 Nisan 2013 tarihinde, saat 10:38
  Permalink

  bence de hayellere göre değil vucudunuza uygun olanı hayel etmelisiniz hayeller sınırsızdır ama vucutlar biryere kadar

  Yanıtla
 • 27 Eylül 2012 tarihinde, saat 11:01
  Permalink

  Çok güzel tarif etmişiniz ama ben bir türlü karar veremedim nasıl bi gelinlik sececeğime. 1.63 boyunda 53 kiloyum . Basen cıkıntılarım var, omuz bölgem biraz geniş yapılı , kumral renk tonum var sizce nasıl bi gelinlik tercih etmeliyim ? Şimdiden tşk ederim…

  Yanıtla
 • 08 Mart 2011 tarihinde, saat 13:25
  Permalink

  Çok güzel bir şekilde özetlemişsiniz. Ağzınıza sağlık. Gelin adayları için gerçekten faydalı bir bilgilendirme.

  Yanıtla
 • 11 Mart 2010 tarihinde, saat 18:30
  Permalink

  ben çok zayıfım ve kilo da alamıyorum boyum 1.67 kilom 45 nasıl bi gelinlik bulucam bilmiyorum?

  Yanıtla
  • 07 Ağustos 2013 tarihinde, saat 08:50
   Permalink

   İREM SANA TAVSİYEN SADE ZARİF BELİNDE FİYONGU OLAN Bİ GELNLIK AL DERİM.HEM BELİNİ FAZLA ZAYIF GÖSTERMEZ VE MUHTEŞEM DURUR ÜZERİNDE…Bİ TAVSİYEE EĞER HALA BEKARSAN TABİİ :))

   Yanıtla
 • 19 Temmuz 2009 tarihinde, saat 14:33
  Permalink

  Hayalinizdeki gelinliğe takılıp kalmamak çok önemli çünkü hayaller genelde vücut tipini kaale almazlar. O yüzden vücut tipini belirleyip, gelinlik hayalini de ona kurgulamak, sonradan hüsrana uğramamak için en doğru yollardan biri.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR