Ispanaklı Yumurta ve Organik Beslenme

Herşey 2 hafta önce organik kutu ile tanışmam sonucunda başladı.  Evime gelen organik kahvaltı kutusu ile farklı bir dünyaya girmenin keyfini yaşadığımı söyleyebilirim. Aslına bakarsanız yazlığa kaçmadığım, köy pazarları yada organik pazarlara gitmediğim sürece böyle lezzetli ve sağlıklı gıdalarla karşılaşmamın neredeyse imkanı yok.

Evinizden kutuyu sipariş ettikten sonra kapınıza kadar ürünleriniz (Çarşamba- Cuma günleri) teslim ediliyor. Her hafta size farklı sebze ve meyve seçenekleri de sunuluyor. Diğer güzel yanı ise size sunulan ürünlerin sizler için en tazesinin en güzelinin seçilmiş olması.

Domatesin çekirdeklerini, doğal yumurtanın tatlı sarısını görmek; salatalığın kavun gibi değil de gerçekten salatalık gibi koktuğunu yada zeytinin doğal acılığını hissetmek sevindirdiği kadar üzdü beni. Çocukluğumda ne kadar da şanslıymışım meğerse…

Ispanaklı Yumurta
Ispanaklı Yumurta

Sofralarımıza giren ürünlerin daha çok verim almak, biraz daha kazanabilmek uğruna nasılda zehire dönüştürüldüğü aşikar. Sadece bununla kalınmıyor gelecek nesillere bırakacağımız kaynakları gönül rahatlığıyla tüketiyoruz. Ne olacağı umrumuzda değil gibi, biz göremesek bile çocuklarımız acı gerçekler kirletilmiş doğal kaynaklarla yüzleşecekler.

Umalım ki çok geç olmadan bu kötü gidişat tersine dönsün.

Biraz karamsar gibi gözükse de benim gördüğüm gerçek bu.. Şimdi sizlerle organik kutunun blogu’ ndan edindiğim bir kaç temel bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Organik tarım nedir?

Doğa kurallarına uygun olarak ekolojik bütünün işleyişine ve insan dahil hiçbir canlıya zarar vermeden doğal yöntemler kullanarak yapılan üretim yöntemi. Bu tarz üretimin hiçbir aşamasında doğal olmayan, sentetik ürünler kullanılmaz. Bir ürünün organik olduğunu anlamak için “organik ürün sertifikası“na bakmak gerekir.

Organik ürün sertifikası nedir?

Yalnızca organik logolu ürün, insan ve doğa sağlığını kötü yönde etkileyecek herhangi bir tekniğin ya da kimyasalın kullanılmadığını garanti eder. Organik üretimin özelliği, her aşamasında kontrollü olması ve ürünün sertifikalandırılmasıdır. Bir ürünün organik olabilmesi için sistemin bir parçası olan kontrol organı tarafından kontrol edilmesi ve bunun sonucunda sertifikalanmış olması gerekir. Türkiye’ de Tarım Bakanlığı tarafından tanınmış “9″ sertifika kuruluşu vardır.

Neden organik ürün tercih etmeliyiz?

Sağlıklı temel kuralı sağlıklı beslenmedir. Mevsiminde doğal yöntemlerle yetiştirilmiş besinlerin tüketimi de sağlıklı beslenmenin temel kuralıdır. Organik ürünler hiçbir kimyasal madde içermeden üretildiği için insan bedeni ve sağlığına zarar vermez. Meyve ve sebzeleri mevsiminde ve organik olarak tercih etmek bu yüzden önemlidir. Besinlere ve içeceklere çeşitli yollarla bulaşan inorganik elementler, zararlı katkı öğeleri, toksik kimyasallar sağlığı tehdit eder.

Ispanaklı Yumurta
Ispanaklı Yumurta

Bunlar son gelen organik kutumdan bu körpecik ıspanaklar :) Sevgiler…

Malzemeler:

4 adet yumurta
500 gr. yıkanmış ayıklanmış ıspanak
3 yemek kaşığı zeytinyağı
1 adet orta boy soğan
kırmızı biber, karabiber,tuz

Yapılışı:

 1. Ayıklanıp yıkanmış ıspanaklarınızı ince ince doğrayın.Soğanınızı yemeklik doğrayın.
 2. Geniş bir tavaya zeytinyağını koyun ve yemeklik doğranan soğanı alın. Tuzunu ekleyerek orta ateşte soğanlan pembeleşene kadar kavurun.
 3. Azar azar ıspanakları ekleyin ve kavurmaya devam edin. Tüm ıspanaklar bittiğinde 2-3 dakika daha kavurun.
 4. Ispanakların aralarına çatal yardımıyla kıracağınız yumurta sayısı kadar boşluk açın ve yumurtaları kırın.
 5. Tavanızın üzerine bir kapak kapatarak yumurtalar istediğiniz kıvamda pişene kadar kısık ateşte pişirin.
 6. Baharatları ekleyerek servis yapın.

Ispanaklı Yumurta ve Organik Beslenme” için 2 yorum

 • 13 Mart 2010 tarihinde, saat 19:29
  Permalink

  Tek kelimeyle iştah açıcı nefis ellerinize sağlık
  organik ürünleri ben de mümkün olduğunca tercih ediyorum ama diğerlerinden fiyat olarak baya bir fark olunca bazen insanı düşündürmüyor da değil

  Yanıtla
 • 13 Mart 2010 tarihinde, saat 10:21
  Permalink

  sen çok vaşa bende bugün ne pişireyim diye düşünüyordum evdede ıspanak vardı yani anlıyacağın bugün bizde ıspanaklı yumurta var bekleriz

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğru değeri giriniz *

Pin It on Pinterest