Avokado nasıl olgunlaşır ve yenir? nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk avakado, avocado, avokado, Avokado nasıl soyulur?, avokado Nasıl Yenir?, Avokado nedir?, Avokado nerelerde kullanılır?, avokadolu tarifler, Avokadonun faydaları nelerdir?, Avokadonun olgunlaşması nasıl hızlandırılır?, Olgun avokado nasıl anlaşılır?, Mutfak Okulu

Avokado nasıl olgunlaşır ve yenir?

Yayın Tarihi: 14-09-2015
4 5 5 1

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Daha önce youtube kanalımda yayınladığım video sonrasında aldığım bir çok dönüş oldu. Bunların çoğu da avokadonun çok acı ve yenecek bir şey olmaması üzerineydi.

Bildiğiniz gibi Avokado uzun zamandır Türkiye’de yetiştiriliyor. Pazar ve marketlerde de kolaylıkla bulunabiliyor. Buna rağmen henüz olgunlaşmamış avokadoyu alıp tüketen ve yanlış izlenimlere kapılanlar var.

Olgun avokado nasıl anlaşılır?

Öncelikle “Avokado nedir?” ile başlayalım…

Avokado; Güney Afrika kökenli, defnegiller familyasından bir ağacın armut şeklindeki meyvesi. Bu egzotik meyvenin kabartılı ya da düz parlak kabuğu olabildiği gibi yeşil renkleri koyu yeşil ya da kahverengi yeşil tonlarında olabiliyor.

avokado

Bu meyve ağaçtan sert yani ham iken koparılıyor ve koparıldıktan sonra olgunlaşma süreci başlıyor. Markette uzun süre beklemediği sürece olgun avokadoya denk gelme şansınız pek yok.

Olgun olanlarının içi tereyağı kıvamında, bu nedenle de ağacına tereyağı ağacı da deniliyormuş.

Olgun avokado nasıl anlaşılır?

Olgun avokado ele yumuşak gelmesinden anlaşılabilir, rengi parlak yeşilden daha koyu bir yeşile dönüşür ve sap kısmının olduğu tepeye bastırdığınızda kolaylıkla ezilir.

olgun_avokado_nasil_anlasilir

Ham ve olgun avokadoyu dokunarak birbirinden ayıramıyorum derseniz bir bıçakla kesmeyi deneyin. Sert olan sizi zorlarken yumuşak olan kolaylıkla çekirdeğine gelinceye kadar kesilecektir.

Avokadonun olgunlaşması nasıl hızlandırılır?

Ben sade olarak yemeyi ve salatalarda kullanmayı sevdiğim için alışverişe çıktığımda en az 4-5 adet ham avokado alıyorum. Hemen kullanmayacaksam ham olarak kalmasını istediklerimi bu şekilde buzdolabına koyuyorum.

1 gün sonra tüketeceklerimi de bir elma ile birlikte gazete kağıdına sarıp oda sıcaklığında bekletiyorum. Yani elma avokadonun olgunlaşıp yumuşamasını hızlandırıyor.

avokado_nasil_olgunlasir

Eğer aceleniz yoksa avokadolar 3-4 gün kendi halinde oda sıcaklığında bırakılırsa da olgunlaşacaktır. Olgunlaştırdınız ama o gün kullanmaktan vazgeçtiniz o zaman da buzdolabının sebzeliğinde 2-3 gün saklayabilirsiniz.

Avokadonun faydaları nelerdir?

İnternette araştırdığım kadarıyla kabıza karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri olduğu söyleniyor. İçerdiği doymamış yağ asitleri sayesinde kanda kolesterolün yükselmesini önlüyormuş.

Avokado ayrıca A vitamini ve potasyum açısından oldukça zengin bir meyve.

Yağ oranı fazla olduğu için diyet yapanlara salataya yağ katmadan yarım avokado eklenmesi öneriliyor. (100 gramı 240 kaloriymiş)

Avokado nasıl soyulur?

Bu videoda da görebileceğiniz gibi olgunlaşan avokadoyu uzunlamasına ortadan kesin, ortadaki çekirdeğini çıkarın.

İçi isteğe göre kaşıkla çıkarılarak dilimlenebilir ya da ezilebilir. İsteğe görede kabuğunun içindeyken küp küp dilimlendikten sonra yine kaşık yardımıyla çıkarılabilir.

Avokado nerelerde kullanılır? Nasıl Yenir?

Avokado salatalarda, muslarda, sandviçlerde kullanılabilir. Lezzet katmak için çorbalara eklenebilir.

Aşağıda benim şimdiye kadar yaptığım tariflere ulaşabilirsiniz.

Sevgiler…

Avokadolu Tarifler:

Guacamole 

Yumurtalı Avokadolu Sandviç

Avokadolu Taze Sarımsaklı Ekmek Dilimleri

Avokado Salatası

Avokadolu Kek

Avokado Salatası (dilim)

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir