Kahve Sözlüğü

Kahve sözlüğü

Caffe Latte: İtalyada içilen Espresso ve üzerine konmuş sıcak buharlanmış süt. Kahvaltıda içilir.

Caf‚ au lait (Kafeole): Caffe Latte’nin Fransız versiyonu

Caff‚ americano: Espressonun üzerine sıcak su ekleyerek espresso tadının homojen dağılmasını sağlamak.

Caffeine: Arabica’da %1.1, Robusta’da ise %2.2 bulunan ve insanın keyfini etkileyen madde. Psikoaktif ilaç. Çayda da bulunur.

Cinnamon Roast (tarçın fırınlama): En kısa süreli fırınlama, açık kahverengi çekirdekler oluşur ve üzerlerinde yağ yoktur. Asidi fazladır ancak ucuza mal olur ve fırınlama sırasında ağırlık kaybı azdır. Genellikle karışımlarda kullanılır.

Espresso Macchiato: Espressonun üzerinde bir kat süt köpüğü olması

Espresso Risretto: Espressonun bir modifikasyonu. Basınçlı suyu daha kısa süre açık tutup, az miktarda ama koyu bir espresso elde etmek.

Espresso con panna: Espressonun üzerine krem konması

Fırınlama (Roasting): Kahve çekirdeklerinin özel fırınlarda kavrulması. Kavurma derecesine bağlı olarak kahve çekirdeğinin rengi koyukahverengiye döner. Kavurulan kahvede eriyebilen yağ ve proteinler yüzeye çıkar, asitler başka asitlere dönüşür ve şekerler karamelize olur.

French roast (Fransız fırınlama): Bitter çikolata rengindedir ve çekirdeğin üzeri tama yakın yağ ile kaplıdır. Espresso fırınlama da denir. En fazla fırınlanmış kahvedir.

Full-city roast: Orta derecede fırınlanmış kahve çekirdeği. Yaygın olarak kullanılan bir fırınlama ise de, giderek daha koyu çekirdekler rağbet görmektedir. Çekirdeklerin üzerinde yağ yoktur.

Irish Coffee: Isıtılmış bir şarap bardağına 2 ölçü viski ve 1 çaykaşığı koyulur. Üzerine taze yapılmış sıcak kahve eklenir ve karıştırılır. Karışınca üzerine 1 ölçü kalın krema yavaşça akıtılır ve karıştırmadan sunulur.

Italian roast (İtalyan fırınlama): Çekirdeklerin üzeri yarıdan fazla yağla kaplıdır. İyice koyulaşmıştır. Sütlü çikolata rengi vardır.

Karamelizasyon: Kahve çekirdeğinde bulunan ve kıvamı ve tadı etkileyen karbonhidratların fırınlanma işlemi sırasındaki değişimi. Kahve çekirdeği koyulaştıkça, karamelizasyon artar ancak aşırı fırınlanırsa, yanık kokar.

Kava Tur‚cka: Çek Cumhuriyetinde kahveye ‘kava’ adı verilir. Kava Turecka ise Türk kahvesi anlamına gelir. Bizim içtiğimiz kahveden farkı daha büyük fincanlarda içilmesi ve daha kalın çekilmiş kahveden yapılmasıdır. Bu kahve dibe tam çökmez ve köpüğü içerken ağzınıza gelir.

Klorojenik asit: Kahvenin asiditesini veren ana asitlerden. Tadı kötü olup, kahve fırınlandıkça giderek kaybolur ve yerini tad verici asitler alır.

Kolloidler: Kahvede eriyemeyen ancak metal filtrelerden geçebilen partiküller. Kahvenin ağızdaki izleniminde önemli etkisi var. Kahve köpüğünü oluştururlar.

Latte Machiatto: Buharlanmış sütün içerisine biraz espresso koymak.

Moka: Yemen kahvesi, Adını Yemen’deki Muka şehrinden alır. 17. yy’a kadar dünya kahve gereksiniminin hemen hepsini karşılardı.

Rio-Y: Rio de Janeiro kaynaklı kahvelerde bulunan iyotlu, ilacımsı bir tat. Avrupa ve Amerika’da tercih edilmese de, Türkiye’de en çok tercih edilen kahvedir.

Tahmis: Kurukahve

Vienna Roast: Orta derecenin üzerinde fırınlanmış çekirdeklerdir. Üzerlerinde yağ belirmeye başlar. Tercih edilen bir fırınlama şeklidir.

Yaşlı kahve: Sıcak ve nemli havada depolanan yeşil kahve çekirdekleri. Pahalı ve aranan kahvelerdir.

Kaynak: Anonim

Kahve Sözlüğü” için 6 yorum

 • 28 Aralık 2009 tarihinde, saat 17:51
  Permalink

  Ben zaten bir kahve hayranıyım, canım şu anda kahveli bir şeyler istedi, tariflerde var mı acaba bir karıştırayım da bugün yapayım bari .. :)

  Yanıtla
 • 09 Aralık 2009 tarihinde, saat 22:20
  Permalink

  Ünlü aktör Marlon Brando diyor ki:”Para kazanma hırsıyla sizin zevklerinizi hiçe sayan alçaklar daima olacaktır.” Bize kahve niyetine yutturulan tuhaf nesneleri Brezilyada lokomotif yakıtı olarak kömür yerine kullanıyorlar. Gerçek kahve Yemen’den gelen Mokka kahvesidir. O da Süveyş Kanalının açılmasıyla Moka’ya uğrayan gemi kalmayınca satılmaz oldu. Bu milletin dünyaca ünlü kahve zevkini hiçe sayanlara yuh olsun. Biraz saygı lütfen.

  Yanıtla
 • 21 Ekim 2009 tarihinde, saat 16:41
  Permalink

  Latte Macchiatto: benim bildigim kadariyla buharlanmis süt ve espressonun 3 ayri tabaka olusturmasi gereken bir kahve cesidi dir.
  Altan üste: 1 tabaka espresso, 2 tabaka sicak süt, 3 tabaka süt köpügü.
  Genelde az yagli sütden yapilir, cünkü süt köpügü daha saglam, kati olsun diye. Bu tabakalarin görünmesi icin inci uzun ve seffaf bardaklarda servis yapilmaktadir.
  http://www.koffie-weetjes.nl/wp-content/uploads/2008/10/latte-macchiato1.jpg

  Umarim cok bilmislik yapmadim ;)) Sevgiler, Orkide

  Yanıtla
 • 07 Haziran 2008 tarihinde, saat 22:41
  Permalink

  türk kahvesinin yerini hiçbirisi tutmaz ama diğerlerinide içerim yanlız türk kahvesi yaparken köpüğün fazla olması için neyapılır lütfen aydınlatırmısınız

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR