Basmati Pirinç Pilavı nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk 30 dk, asmati pirinç pilavı yapımı, basmati, basmati pilavı, basmati pilavı nasıl yapılır, yarı haşlanmış basmati, Çok Arananlar

Basmati Pirinç Pilavı

Porsiyon: 4 Kişilik Hazırlık: 10 dk Pişirme: 20 dk
Hiç Hoş değil!Eh işte!Güzel!Sevdim bunu!Harika! Harika!
( 3 oy 4,33/5)
3 4.33 5 1

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Basmati pirincini kavurularak değil de kaynayan yağlı suya bırakılarak yani salma yöntemi kullanılarak hatta farklı yörelerde direk haşlandıktan sonra yağlanıp demlenmeye bırakılan bir pirinç türü. Farklı türlerde pirinç farklı oranlarda su çekiyor. Basmati pirinçte de benim kullandığım ön haşlanmış denilen bir tür var. Bazı paketlerde yazıyor (parboiled). Ben gittiğim markette Gökbayrak diye bir markaya denk geldim. Deneyip beğenince de size pirinçle ilgili daha fazla bilgi verebilmek için sitelerini inceledim. Basmati pirincinin bu türü ile ilgili bilgiler şöyle.

yarı haşlanmış basmati

Basmati – Hindistan ve Pakistan pirincidir; Penjab ovasında yetişir. Tane boyu, şekli ve aynı zamanda pişme kalitesi açısından da dünya üzerinde belki de eşsizdir. Taneleri, uzun ve incedir; piştikten sonra  birbirine  yapışmaz, tane tane ve yumuşak kalır.

Parboiled Basmati Pirinç, pirincin, çeltik halindeyken “parboiled” işlemine tabi tutulduktan sonra beyaz pirinç haline getirilmesi ile elde edilen özel bir  üründür.
Parboiling (yarı kaynatılmış) işlemi, çeltiğin, değirmenlenerek pirinç haline getirilmeden önce kısmi olarak  kaynatılması demektir. Bu işlem, pirincin, değirmenlenmesi sırasında dane kırılmasının azalması  için yapılır. Ayrıca bu işlem, çeltiğin dış kabuğunda  bulunan besin öğelerinin pirince geçmesini sağlayarak, pirincin besin değerinin artmasına ve pilavın kıvamının iyileşmesine katkı sağlar.”

Sevgiler…

Basmati Pirinç Pilavı Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 su bardağı basmati pirinç
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 su bardağı sıcak su
  • Tuz

Basmati Pirinç Pilavı Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Pirinci ayıklayın sıcak ve tuzlu suda 15 dakika bekletin, 2 – 3 su yıkayın ve süzün.
  2. Tencereye tereyağını ve zeytinyağı karıştırıp eritin, sıcak suyu ve tuzu da ekleyin.
  3. Pirinçleri ilave ederek karıştırın ve tencerenin kapağını kapatın.
  4. Pilavın üzeri göz göz oluncaya kadar orta ateşte pişirin.
  5. Suyunu çekince altını kapatın ve 10 dakika kapağı kapalı olarak dinlendirin. Servis yapmadan karıştırın ve tabaklara alın.
Etiketler: , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EN TR