🍞 ekşi mayalı ekmek ve maya tariflerini paylaşalım! ☺

SorularKategori: Yemek Tarifi🍞 ekşi mayalı ekmek ve maya tariflerini paylaşalım! ☺
Nilay Tulum Üye 2 sene önce sordu

Evinde ekşimayası olan, ekşi mayalı ekmek tutkusu olan ve tariflerini ve deneyimlerini paylaşmak isteyen herkes buraya :) Bizim evde de yıllardır ekşi mayalı ekmek yapılır. Bilenler bilir Rıza isminde bir mayamız vardı. O bozuldu, şimdi eşimin hazırladığı yeni mayamız leyla :) ile yeni ekmekler yapıyoruz. Siz de mayanıza isim veriyor musunuz :) sorularımızı tariflerimizi paylaşalım :)

3 Answers
Meliha 2 sene önce cevapladı

Bizde Şukufe var, henüz prematüre. Yaşar inşallah 🙂

Nukte 2 sene önce cevapladı

İsmi güzelmiş :-) yaşar yaşar düzgün beslerseniz çok güzel yaşar 😀 ben dolapta 3 gün tutup besliyorum.

Zehra 1 sene önce cevapladı

Merhabalar, 
Eşimle 2 yıldır besleyip büyüttüğümüz Arı Maya’mız var bizim de :) Haftada iki gün besleyip, 1-2-3 ölçüsü ile (starter-su-un) eksi mayalı ekmek yapıyoruz (diğer gunler buzdolabında dinleniyor). Ayrıca bazlama, ingiliz bazlamasi ve Afrika ekmeği olan incera ekmeğini yapıyoruz. Fikir benden çıkmıştı ancak eşim devam ettiriyor daha çok :) Hazır mayali ekmeklerin onu rahatsız ettiğini farketti Arı maya sayesinde.

Nilay Tulum Üye 1 sene önce cevapladı

Arı Maya çok güzel isimmiş :) Ömrü uzun olsun :) Zahmetli iş vesselam. Ben de yapmak istiyorum ekşi maya, ekmek, diye heveslenen arkadaşlarıma süreci anlattığımda, neyse ya boşver sen yap biz yiyelim diyolar :)))

Geçen gün kayısı mayası hazırladım. Onu da bir arkdaşımdan görmüştüm denedim. Çok güzel ekmek oldu.

3 adet tatlı kayısıyı çekirdeklerini çıkartıp ufak bir kavanoza 100 ml suyun içine koyun. Kavanozun kapağı hafifi gevşek olsun. Karanlık bir yere koyun. Mutfak dolabı içi olabilir. 1. gün sabah kavanozu çalkalayıp kapağını açıp gazını çıkartın.Akşam da aynı işlemi yapın. 2. gün de sabah ve akşam aynı işlemi yaptığınızda kayısılar keskin kokmaya ve köpürmeye başlamış oluyor. 2. gün akşamı kayısıları süzüp suyunu 100 gr beyaz un ile karıştırıp kenara koyun. sabaha maya kabarmış şekilde hazır olacak. Ekmek yapabilirsiniz :)))

Bu şekilde her meyveden maya üretebilirsiniz.

Şimdi sırada karpuzdan maya elde etmeyi düşünüyorum :)

Cevabınız

16 + 16 =