Lezzetin kalbinde o var nasıl yapılır ? Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası... Türk bulyonların tarihi, knorr, knorr bulyon, reklam filmi, Bizzat Benden

Lezzetin kalbinde o var

Yayın Tarihi: 18-11-2016
4 5 5 1

Merhabalar Sevgili Dostlar,

TV’de yeni dönmeye başlayan Knorr reklamını gördünüz mü? İzleyenler bir kez daha dikkatlice izlesin. Belki reklam içinde tanıdığınız birileri vardır :)

Birçok kez canlı yayına, bant yayınına ve dijital için hazırlanan projelerde yer aldım ama reklam dünyası oldukça farklıymış. Milisaniyeler kadar kısa bir an için saatlerinizi vermeniz gerekebiliyor. Knorr Bulyon reklam filmi için arı gibi çalışan ekibin içinde olmak hem enteresan hem de çok keyifliydi.

reklam filmi

Çekimler boyunca ilginç ve yararlı bilgiler de öğrendim. Knorr bulyon tüm yemeklerde kullanılmak üzere yenilenmiş, bu değişim için 700 kadının da fikri alınmış. 122 tadım seansı ve sayısız testler sonucunda eşsiz lezzetine kavuşmuş.

Türkiye’de mutfaklarda en çok çorba ardından da pilav pişiriliyor. İkisinde de et ve tavuk suyu bulyon kullanılıyor. Yemeklere kattığı lezzet ve kıvamla fark yaratan et ve tavuk suyu bulyon, lezzetini içeriğindeki doğal ve kaliteli malzemelerden alıyor. Ben de mutfağımda pişirdiğim yemeklere lezzet vermek için sıkça et ve tavuk suyu bulyon kullananlardanım. Bunlara sulu yemekler ve soslar da dahil. Aklınıza gelmeyecek kuru fasulye, türlü gibi pek çok farklı yemeği et ve tavuk suyu bulyonla daha lezzetli bir hale getirmek mümkün.

Tarihi çok eskilere dayanan et ve tavuk suyu bulyon, yoğun ve tempolu günümüz yaşamında hepimizin mutfakta gizli yardımcısı…

Şimdi geçmişten günümüze et ve tavuk suyu bulyonlarla ilgili biraz bilgi edinelim ne dersiniz?

Kurutulmuş et suyunun küp formundaki kullanımı 1700’lü yıllara uzanıyor. Dönemin ünlü Fransız şeflerinin popüler hale getirdiği et ve tavuk suyu bulyon,  o dönemde “besleyici tonik” adı altında devrin eczanelerinde de satılmaya başlıyor. Hatta Justus Von isimli yazarın, et özütlerinin besin değerlerine ilişkin yazdığı kitaba da konu oluyor. Anlayacağınız Fransız mutfağı boşuna meşhur olmamış.

Günümüzde küp ve jel olarak iki farklı şekilde et ve tavuk suyu bulyon bulabilirsiniz. Kaliteli et ve tavukların sularından hazırlanan; sebze, ot ve baharatlarla zenginleştirilen bulyonlar, kattığı lezzetle sıradan bir yemeği bile ziyafete dönüştürebiliyor.

Peki bu lezzet küpleri sizce nasıl hazırlanıyor?

  • Bulyonlar üretilirken, et veya tavuk özlerine, sofra tuzu ve lezzet verici maddeler, çeşidine göre kurutulmuş sebzeler, baharatlar, otlar ekleniyor.
  • Sebzeler ve baharatlar mevsiminde toplanıyor. Ayıklanan sebzeler ve baharatlar, kaliteli etler ile birlikte ihtiyaç duydukları sıcaklıklarda, hijyenik ortamlarda kurutuluyor.
  • Kurutulan bu malzemeler küçük parçalar halinde doğranıyor veya toz hale gelene kadar öğütülüyor. Böylece besin değerleri ve vitaminleri korunduğu gibi, hiçbir koruyucu madde eklenmesine de gerek kalmıyor.
  • Bulyonlar, yapay renklendirici ve koruyucu içermiyor. Lezzetini içeriğindeki doğal ve kaliteli malzemelerden alan et ve tavuk suyu bulyonlar, sulu yemeklere ve çorbalara kattığı kıvamla da fark yaratıyor.

Bu çekim ileride yapacağımız işlerin ilk basmağı, yakında sizlerle daha keyifli şeyler de paylaşacağım. :)

Sevgiler…

 

 

 

Etiketler: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

EN TR